Cena cen. O proměnách jedné z nejprestižnějších uměleckých cen – Ceny Jindřicha Chalupeckého

2. prosinec 2021

Nejprestižnější česká cena na poli umění prochází proměnami. Současné umělkyně a umělci považují soutěžení, které vytvoří jednoho vítěze, za přežitek. Starší generace to však vidí jinak. Jaká je hodnota ceny?

Cena Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce a umělkyně do 35 let v posledních letech osnovala revoluci. Revoluci v původním smyslu slova – totiž převrácení zavedených pořádků – v tomto případě pořádků uměleckých cen. Letos se po letech laické veřejnosti nesrozumitelných peripetií oficiálně rozhodla neudělit cenu klasicky jen jednomu laureátovi nebo laureátce, ale hned pěti. A napříště možná i deseti, stu, tisíci, všem?

Každý je umělec.
Joseph Beuys – umělec

V kontextu světového trendu uměleckých cen (britská Turnerova cena, Cena Oskára Čepana na Slovensku) udělovat cenu více vítězům jde Cena Jindřicha Chalupeckého s dobou. Rozbíjení tradičních mocenských hierarchií, důraz na vzájemnou spolupráci a feministické přístupy jsou přirozenou reakcí na bezohlednost všehoschopných egomaniaků a stále se stupňující nároky okolního světa na úspěch, hlavně když to tzv. sype.

Nikdo nechce prohrát.
Eric Bledsoe – basketbalista

Radiodokument Cena cen v proudu protichůdných názorů, performancí, hudby a astrálních i tělesných projevů zkoumá, jakou cenu má nejprestižnější česká výtvarná cena, když ji teď už můžeme vyhrát všichni.

autor: Jan Strejcovský
Spustit audio

Související