Cello Suites

30. leden 2024

Nové album slovenského violoncellisty Eugena Procháce, které obsahuje kompletní Suity pro sólové violoncello od Johanna Sebastiana Bacha. Hodnocení připravil Jozef Červenka.

(…) Jeho hra vyjadruje pocity súčasného hudobníka, poučeného autentickou interpretáciou starej hudby. Je technicky vyspelá, neafektovaná a emocionálne bohatá. S obdivuhodnou bravúrou a zmyslom pre výstavbu celku zvláda architektúru tejto violončelovej katedrály. S prehľadom odkrýva rytmické, kontrapunktické a melodické súvislosti skladateľovho zápisu a čo je dôležité – Bacha hrá skutočne celým srdcom. Napriek tomu, že sa nahrávka realizovala v štúdiu, jej technické spracovanie je skvelé – nesnažilo sa napodobniť chrámovú akustiku, ale celkový obraz sa snaží dosiahnuť objektívnu zvukovú krásu. (…)

autoři: Jozef Červenka , Daniel Jäger
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.