Buddha zblízka je výstava plná živých bytostí, která může být i duchovní inspirací
Vidět výstavu Buddhu zblízka? „A co vzít s sebou? Čím míň, tím líp. Stačí oči otevřené, klidně dýchat…,“ píše se v publikaci Malý Buddha, kterou u příležitosti výstavy vydala Národní galerie Praha. O publikaci a výstavě vypráví Jana Ryndová, kurátorka japonského a korejského umění. Na restaurování soch v klášteře Diskit vzpomíná sochař a restaurátor Pavel Míka. Malíř a sběratel Ondřej Basjuk popisuje svůj vztah k buddhistickému umění, které ho upoutalo před více než 20 lety.
Související
-
Nechte se pohltit hudbou inspirovanou východní filozofií a vyhněte se kýči
Anna Ribanská představuje hudbu inspirovanou spiritualitou východu, ve které nezní levné syntetizátory. Může taková hudba patřit k nejváženějším dílům hudební historie?
-
Vnořme se do kimčchi – oslavme spolupráci. V současném umění i společnosti je nezbytná
Co se urodilo díky projektu Fermentation Revisited? Kdo promlouvá skrze Opus symbioticum? Koho zachytilo autorské video Živáčci? Odpovědi nabízí ArtCafé s Petrou Kultovou.
-
Zjevovat neviditelné: Slunovratná cesta za pomalým a vědomým bytím
Slunovrat jako okamžik zvratu a transformace. Reportážní cesta krajinou imaginace jako oslava navracejícího se slunce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová