Brněnské osmdesátky. Marie Ludvíková v Sedmém nebi Moniky Načevy

9. červen 2024

Hostem červnového Sedmého nebe Moniky Načeva je herečka Marie Ludvíková, která vybírá písně muzikantů z brněnské scény z období jejího uměleckého začátku, tedy 80. let minulého století.

Ty jsou spojeny s kultovním brněnským divadelním souborem Ochotnický kroužek J. A. Pitínského, který vznikl v roce 1985. „Pitínský byl pro mě naprosto zásadní, protože mi ukázal, co je dobré divadlo. Takže na to období vzpomínám jako na svoje nejkrásnější divadelní roky,“ říká Marie Ludvíková.

Z Ochotnického kroužku nastoupila do brněnského HaDivadla, kde působí dodnes. „Bylo vždycky introvertně zadumané a přitahovalo velké osobnosti,“ uvažuje herečka, která se kromě divadelních rolí objevila ve filmech Mimořádná událost nebo Bába z ledu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.