Británie zamilovaná do Marilyn Monroe

23. leden 2013

Londýnská Národní portrétní galerie připravila výstavu Británie zamilovaná do Marilyn Monroe.

Expozici, která byla zahájena již v minulém roce, je uspořádána k 50. výročí úmrtí proslulé americké herečky. Marilyn Monroe zemřela roku 1962 v pouhých šestatřiceti letech.

Do Británie přicestovala v sobotu 14. července 1956 spolu se svým třetím manželem, dramatikem Arthurem Millerem. Během natáčení filmu Princ a tanečnice, v němž hrála spolu s britskou hereckou legendou Laurencem Olivierem, který film rovněž režíroval, se do ní Britové zamilovali. Ve Spojeném království zůstala čtyři měsíce za obrovského zájmu tisku, setkala se tehdy dokonce s královnou Alžbětou II.Vystaveny jsou zejména málo známé snímky fotografa Larryho Burrowse, který pracoval pro časopis Life. Burrows (zahynul v únoru 1971 při havárii vrtulníku v Laosu) je sice známý především jako válečný fotograf, slavné jsou jeho snímky z Vietnamu. Ale v létě 1956 stačil fotografovat při natáčení také Marilyn Monroe...

A jsou tu rovněž snímky kameramana filmu Princ a tanečnice Jacka Cardiffa, který stál za kamerou mimo jiné při natáčení filmů jako Africká královna, Vojna a mír či Smrt na Nilu. Byl totiž nejen vynikajícím kameramanem, ale také fotografem. Měl s Marilyn soukromé fotografické sezení, na nějž přišla herečka s devítihodinovým zpožděním, ale nakonec vznikly – i podle ní – snové snímky. „Nejdražší Jacku, jen kdybych mohla být taková, jakou jsi mne vytvořil,“ napsala potom fotografovi.

02813420.jpeg

Snímky z jejího britského pobytu tvoří sice jádro výstavy, ale neomezuje se jen na něj. Takže je vystavena například fotografie, na níž je Marilyn Monroe ve žlutých bikinách. Tento snímek vytvořil v roce 1951 britský fotograf Antony Beauchamp. Dále tu jsou snímky dalšího britského fotografa Teda Barona, který herečku zachytil v roce 1954 v Holywoodu. A nemohou samozřejmě chybět ani snímky Marilyn Monroe, které pořídil další slavný britský fotograf Cecil Beaton v únoru 1956 v newyorském hotelu Ambassador.

02813421.jpeg

Kromě mnoha fotografií jsou vystaveny také titulní strany různých časopisů, které otiskly její snímky. Například je tu obálka magazínu Picture Post s jednou z prvních fotografií, na níž je Marilyn ještě jako Norma Jean Baker. Vytvořil ji v roce 1947 André de Dienes. A také třeba titulní strana časopisu Today z roku 1961. V tomto případě je to snímek, na němž je ještě se svým manželem Arthurem Millerem, v témže roce se rozvedli. V závěru výstavy je obálka magazínu Town, vydaného tři měsíce po její smrti. Town publikoval poslední hereččin oficiální snímek od George Barrise, který byl také jejím přítelem. Ten snímek pořídil 13. července 1962, tedy necelý měsíc před smrtí.

Výstava věnovaná Marilyn Monroe je v Národní portrétní galerii zdarma přístupná do 24. března 2013.

National Portrait GallerySt Martin`s PlaceLondonWC2H 0HE

Národní portrétní galerie je zdarma otevřena denně od 10.00 do 18.00 hodin, ve čtvrtek a v pátek až do 21.00 hodin. Galerie je zavřena o Vánocích.Informace:www.npg.org.uk

Nejbližší stanice metra:Charing Cross (Northern a Bakerloo Line)Leicester Square (Northern a Piccadilly Line)Embankment (Northern, Bakerloo, District a Circle Line)

autor: jbe
Spustit audio