Brahms

12. květen 2022

Nová nahrávka souboru Pavel Haas Quartet s kvintety Johannesa Brahmse, s hostujícími Borisem Giltburgem /klavír/ a Pavlem Niklem /viola/. Hodnocení připravil Milan Bátor. 

(…) Pavel Haas Quartet interpretuje Brahmse jako skladatele, který svou existenciální samotu vyvážil neuvěřitelně půvabnou, poetickou hudbou. V jeho hudbě nenajdeme falešné city ani povrchní emoce. V ideálním provedení však můžeme najít otisk jeho srdce, které asi nebylo nikdy šťastné, ale přesto nikdy nerezignovalo na hledání nedosažitelné krásy. Hra souboru Pavel Haas Quartet má skutečně všechny atributy potřebné k tomu, aby se před námi objevil Brahms jako ryzí hudební génius s citlivou duší, kterému porozumí i další generace. Tato interpretace Brahmse může být skutečně považována za autentický a osobitý výklad, který se dostal pod povrch tónů a souzvuků k hudební podstatě. (…) 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.