Boží velikost ve varhanní hudbě. Poslechněte si recitál Nathana Laubeho z Olomouce

17. prosinec 2021

Nástroj s tisíci píšťalami, ohromnou paletou barev i obrovským rozsahem – to jsou varhany. Jejich složitost fascinovala mnoho hudebních teoretiků a královský nástroj se v jednom z barokních traktátů stal i alegorií tvůrčího ducha Božího. Právě v těchto dimenzích představil varhany katedrály sv. Václava v Olomouci americký varhaník Nathan Laube. Stalo se tak 16. září 2021 v rámci Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc. 

Mladý interpret, který natočil v roce 2016 se Symfonickým orchestrem v Nashvillu Varhanní koncert Stephena Pauluse, který byl oceněn cenou Grammy pro nejlepší klasické kompendium, představil především skladby inspirované gregoriánským chorálem a žalmy. To vše s lehkostí a elegancí a neobyčejnou muzikalitou. Jeho vystoupení tak bylo důstojnou tečkou za celým letošním festivalem.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová