Božena Němcová: Baruška. Ožehavá otázka sociálního postavení služek a nerovnoprávnost muže a ženy

Četba na pokračování z prózy obrozenské autorky pohádek, venkovských povídek a črt z lidového života.  Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravila: Jarmila Konrádová
Účinkuje: Daniela Kolářová
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2012

Rozsáhlá povídka Baruška z pera Boženy Němcové (1820–1862) vyšla v roce 1852 v časopise Koleda, vydávaném jejími moravskými přáteli. V této povídce částečně použila autorka látku z díla tehdy hojně čteného německého spisovatele Auerbacha. Jak sama poznamenala, staví v ní ostré zrcadlo otázce sociálního postavení služek i nerovnému poměru muže a ženy ve společnosti.

Nebojí se postavit před čtenáře ožehavý problém nerovnosti muže a ženy zastižených ve veřejných místnostech. Kladná rozhodující úloha je zde přiřčena rovněž porotnímu soudu. Právě tehdy, v roce 1852 byla zrušena porota, jedna z vymožeností revolučního roku 1848. Zásah poroty je v Barušce složkou smírného vyřešení individuálního konfliktu s mocí úřední, ale jinak opět, jako zpravidla u Němcové, je smírné řešení těžkých sociálních otázek řešeno zásahem dobrého člověka. 

autor: Jarmila Konrádová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.