Botanická zahrada s geniem loci. Učil zde Albert Einstein, část skleníků vybombardovali spojenci

Botanická zahrada s geniem loci: Tropický skleník

V tropickém skleníku se mohou návštěvníci zahrady na podzim a v zimě ohřát. Do skleníku se vchází atriem, kde rostou legendární cykasy – rostliny patřící mezi nejstarší živé organismy na světě. Zdejší exempláře jsou největšími a zároveň zřejmě nejstaršími cykasy v Evropě, jejich stáří se odhaduje na 150 let. Byly zde ještě před tím, než pozemek koupila univerzita. Rostou přímo ze země, a jsou tak nepřesaditelné. V atriu našli domov i exotičtí papoušci.

Skleník v botanické zahradě by neměl být pouhou sbírkou hezkých květin, zdůrazňuje Tomáš Procházka. „Měl by mít i nějakou přidanou hodnotu – u nás konkrétně je to hodnota geografická. Snažíme se vždy napodobit určitou část světa. Například amazonský tropický deštný prales – chceme tady mít druhy, které tam mohou růst společně.“

Semínka získávají pracovníci botanické zahrady především díky spolupráci se zahraničními botanickými zahradami – to platí i pro skleníky. „Dobré vztahy máme se zahradami v jižní Africe, díky tomu jsme získali například semínka welwitschie podivné, ze kterých už jsou teď docela pěkné rostlinky,“ říká Tomáš Procházka. Ve skleníku pravidelně vykvétá obrovský leknín viktorie Cruzova, k vidění jsou vzácné ryby, orchideje, ale i africké fialky.

Spustit audio