Boris Vian: Každému svého hada. Rajská groteska s herci pražské Ypsilonky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Boris Vian (1957)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Svérázný biblický apokryf o prvotním hříchu a vyhnání z ráje. Stvořitel, Adam, Eva, jablko a had v rajské grotesce francouzského spisovatele a hudebníka, od jehož smrti uplyne letos v červnu 60 let. S herci pražského Studia Ypsilon natočila v roce 2003 režisérka Hana Kofránková. Účinkují Jiří Lábus, Marek Eben, Jaroslava Kretschmerová, Jan Jiráň, Petr Vacek či Pavel Nový. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Boris Vian, spisovatel, překladatel, publicista, jazzový hudebník, zpěvák a herec, muž mnoha talentů, pro jejichž uplatnění mu srdeční choroba vyměřila necelých 40 let. Snad proto byl jeho tvůrčí život tak hektický a nekonvenční. Vedle prozaických prací, z nichž se do srdcí čtenářů zapsala především Pěna dní, se Vian věnoval také dramatické tvorbě. I v ní odvážně zabrousil do mnoha žánrů – od skečů, kabaretních scének, vaudevillů, absurdních hříček až k satirám s válečnou tematikou nebo tragédii.

Nejčastějším Vianovým poznávacím znamením je ovšem absurdní humor. To platí i pro aktovku, kterou překladatel Patrik Ouředník přeložil do češtiny pod názvem Každému svého hada. Rajskou grotesku se zpěvy, ve které se znovu hraje o jablko ze zapovězeného stromu poznání a prvotní hřích, nastudovala v roce 2003 režisérka Hana Kofránková. Opřela se přitom o poetiku pražského Studia Ypsilon, hudbu napsal Miroslav Kořínek, účinkují Jiří Lábus, Marek Eben, Jaroslava Kretschmerová, Jan Jiráň, Petr Vacek či Pavel Nový.

Osoby a obsazení: Bůh (Jiří Lábus), Adam (Jan Jiráň), Eva (Jaroslava Kretschmerová), Had (Petr Vacek), Gabriel (Pavel Nový), Anděl (Jiřina Vacková), Anděl (Markéta Plánková), Anděl (Barbora Popelková), Anděl (Jana Sováková), Anděl (Petr Vršek), Anděl (Daniel Šváb), Anděl (Miroslav Kořínek) a Anděl vyvolávač (Marek Eben)

Překlad a rozhlasová úprava: Patrik Ouředník
Hudba: Miroslav Kořínek
Dramaturg: Hynek Pekárek
Režie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2003.