Bohumil Hrabal: Esej o Kytici
Úvaha o knize českého básníka a sběratele pohádek, lidových písní a říkadel. Uvádíme ke 150. výročí úmrtí Karla Jaromíra Erbena († 21. listopadu 1870). Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Esej Bohumila Hrabala se věnuje odkazu Karla Jaromíra Erbena, jeho nejvýznamnějšímu souboru básní a písní Kytice: „…když z hlubiny minulosti vybíral a sbíral české pohádky a české mýty a báchorky, z kterých pak dík své imaginaci sestavil a napsal básně, aby je uvil v kytici, knihu, ve které se velká moralita snoubí s krásou. V této Kytici pevnou čarou rozlišil mezi světlem a tmou, mezi Dobrem a Zlem, vinou a odplatou. Tak se Erben dobral počátku nejen české poezie, ale i filozofie; našel to místo, kde se poprvé zjevila podstata, vytrysknuvší z kolektivního povědomí, ve kterém splývá etika s estetikou.“
Související
-
Čím je pro vás Erbenova Kytice? Anketní odpovědi šesti českých básníků a literátů
Uvádíme jako připomínku 150. výročí úmrtí Karla Jaromíra Erbena, význačné osobnosti českého národního obrození († 21. 11. 1870).
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.