Bohumil Hrabal: Esej o Kytici

21. listopad 2020

Úvaha o knize českého básníka a sběratele pohádek, lidových písní a říkadel. Uvádíme ke 150. výročí úmrtí Karla Jaromíra Erbena († 21. listopadu 1870). Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Stanislav Zindulka
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2010

Esej Bohumila Hrabala se věnuje odkazu Karla Jaromíra Erbena, jeho nejvýznamnějšímu souboru básní a písní Kytice: „…když z hlubiny minulosti vybíral a sbíral české pohádky a české mýty a báchorky, z kterých pak dík své imaginaci sestavil a napsal básně, aby je uvil v kytici, knihu, ve které se velká moralita snoubí s krásou. V této Kytici pevnou čarou rozlišil mezi světlem a tmou, mezi Dobrem a Zlem, vinou a odplatou. Tak se Erben dobral počátku nejen české poezie, ale i filozofie; našel to místo, kde se poprvé zjevila podstata, vytrysknuvší z kolektivního povědomí, ve kterém splývá etika s estetikou.“

autor: jvk
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.