Bobby McFerrin na Vltavě
Dnes ve 20.00 vysíláme reprízu koncertu Bobbyho McFerrina, který proběhl v Brně v březnu loňského roku.
Pro velký zájem českého publika musel McFerrin loni přidat jedno představení navíc, stejně jako před třemi lety a před rokem. V roce 2008 vystoupil první večer s Danem Bártou, souborem Clarinet Factory a s dětským sborem Boni pueri. Navázal o den později se stejným chórem, ale místo Bárty a Clarinet Factory se představily hlasová experimentátorka Ridina Ahmed a zpívající violoncellistky v duu Tara Fuki. Podobné přidávání koncertů se pak událo i o dva roky později v roce 2010, kdy v Praze po boku McFerrina zazářila mj. Iva Bittová.
Oproti předešlým vystoupením byl koncert výjimečný skutečností, že virtuózní zpěvák v Česku poprvé předvedl svůj nejklasičtější, čistě sólový program. Zpívajícím hostem mu bylo výhradně obecenstvo. McFerrin totiž tvrdí, že „všichni lidé podvědomě touží zpívat“ a na svých koncertech se podle toho i chová.
Veřejná pěvecká one man show zajistila umělci proslulost v roce 1983, kdy se rozhodl pro –ve své době neobvyklý – krok, koncertovat sám. Po vydání druhé nahrávky The Voice, jež zaznamenává začátek McFerrinovy sólové dráhy, si umělce všimla velká nahrávací společnost Blue Note. U ní v roce 1986 vydal třetí album Spontaneous Inventions za účasti uměleckých hvězd Herbie Hancocka, Wayne Shortera nebo také komika Robina Williamse. Deska se setkala s obrovským úspěchem a Bobby McFerin získal za píseň Another Night in Tunisia svou první cenu Grammy. Od té doby obdržel celkem deset ocenění Grammy, vyzkoušel si nejrůznější způsoby hudební práce a dnes platí za jednoho z nejosobitějších umělců, který si svým pěveckým uměním dokáže podmanit srdce lidí nejrůznějších kultur.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.