Block party

16. říjen 2006

Představte si, že máte peněz jako šlupek, blíží se vaše narozeniny a vy je můžete oslavit, jak se vám jen zlíbí. Někdo by zaletěl na tropický ostrov a válel se na pláži se studenými drinky a žhavými kráskami, někdo by si koupil auto svých snů a něco dal na charitu. Dave Chappelle se rozhodl uspořádat party v Brooklynu, pozvat na ni lidi ze sousedství a své nejoblíbenější kapely.

Slavný americký komik a muzikant Dave Chappelle se jednoho krásného dne rozhodl splnit si svůj sen a uspořádat životní koncertní show přímo v ulicích New Yorku, a protože není a nikdy nebyl žádný troškař, rozhodne se, že na tu show pozve své nejoblíbenější kapely a hudebníky. Namátkou známého a uznávaného rapera a producenta Kanye Westa, soulové a hiphopové zpěvačky Erykah Badu a Jill Scott, rapery jako je Mos Def, Talib Kweli, Big Dady Kane, v neposlední řadě i kapelu The Roots, známou svými přechody mezi hiphopem a jazzem.

Z filmu Block party

Už tři dny před začátkem koncertu se Dave Chappelle prochází s kamerou, mikrofonem a štosy pozvánek po ulicích rodného Clevelandu v Ohiu. Nezapomíná navštívit žádné z míst, kde vyrůstal. Oblíbený obchod, kde si kupuje cigarety, oblíbenou zeleninu, holičství, kde si na hlavě nechal udělat první afro. Zastavuje náhodně chodce na ulici a každého se ptá, zda nechce lístek na koncert, že zaplatí autobus i ubytování. Dave je plný nadšení a dost úspěšně se mu daří přenést ho i na ostatní. Na své pouti městem zlanaří dokonce i celý středoškolský sbor muzikantů spolu s mažoretkami. Po celou dobu ho provází kamera a záběry z ulice jsou prostříhány zákulisními záběry z příprav koncertu, rozhovory se zúčastněnými umělci a samozřejmě i Daveovým komentářem.

00451799.jpeg

Block Party není prvním filmem o chystané hudební akci, který jsem viděl, rozhodně jí však nelze upřít jistou výjimečnost. Čím je dána? Dopustil bych se nespravedlnosti, kdybych na prvním místě zapomněl jmenovat Davida Chappella, jeho komentář je svěží, srší humorem a z rukávu mu padá jeden vtip za druhým, mnohokrát se stane, že v zákulisních záběrech někoho odbourá peprnou hláškou a dotyčným pak nějakou dobu trvá, než jsou opět provozuschopní. Navíc z celého dokumentu čiší nadšení lidí pro věc, ochota dobře se pobavit, zapomenout na chvíli na všechny starosti, s nimiž se denně potýkají a nechat se kolébat na vlnách hudby. Pokud Dave dělá rozhovor s některým z umělců, působí to naprosto spontánně, jako bychom seděli o stůl vedle v restauraci a byli svědky jejich uvolněné debaty.

Z filmu Block party

Dalším velkým plusem jsou pak samotné záběry z koncertu, vše naživo, většinu protagonistů doprovází kapela Roots, takže i místo gramců dělá scratche ústy jejich beatboxer. Z celého koncertu čiší energie, diváci jsou usměvaví, spokojení a uvolnění. Po jedné skladbě skočí Erikah Badu po zádech dolů mezi lidi v publiku a ti ji úplně samozřejmě nejbližší cestou dopraví do backstage k pořadatelům.

Z filmu Block party

Block party je film, který potěší nejen příznivce hiphopu, funky a jazzu, je to neobvyklý dokument o tom, jak silnou atmosféru má hudba, která lidi spojuje a dokáže stavět mosty přes hluboké propasti. Zajděte na ni a je dost pravděpodobné, že se budete dobře bavit a když už nic jiného, alespoň poznáte Davida Chappella, který u nás není příliš známý, ale v USA už se stihnul stát fenoménem. Snad jediná věc, která by se dala filmu vytknout, je překlad textů některých songů, i když na druhé straně je fakt, že rapové texty plné slangu a slov s výrazným emocionálním zabarvením se překládají dost těžko.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash-trailer), Blue Sky Film Distribution, české stránky filmu

Block party (Dave Chappelle's Block Party) dokument / komedie / hudební, USA 2006

Režie: Michel Gondry, scénář: Dave Chappelle, kamera: Ellen Kuras, střih: Sarah Flack, Jeff Buchanan, hudební supervize: Corey Smyth, výprava: Lauri Faggioni, produkce: Dave Chappelle, Bob Yari, Mustafa Abuelhija, Julie Fong, výkonní producenti: Greg Manocherian, Doug Levine, Skot Bright
Hrají: Dave Chappelle, Mos Def, Lauryn Hill, Wyclef Jean, Erykah Badu, Bilal, Kanye West, The Fugees, The Roots, Talib Kweli, Common, Dead Prez, Jill Scott, Big Daddy Kane ad.

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.