Blíží se jubilejní 60. ročník Smetanovy Litomyšle

7. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z festivalu Smetanova Litomyšl

Od 14. června do 7. července se uskuteční Národní festival Smetanova Litomyšl.

Jeho součástí je letos rekordních 41 pořadů hlavního programu, ale také na třicet výstav Smetanovy výtvarné Litomyšle a bohatý doprovodný program, zahrnující například lektorské úvody před většinou pořadů a Festivalové zahrady, které přinesou každodenní paralelní program, bezplatně přístupný všem občanům i návštěvníkům Litomyšle. Hostem Mozaiky byl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Vojtěch Stříteský

Program jubilejního ročníku je opravdu slavnostní. Hlavní hvězdou bude mexický tenorista Javier Camarena a vystoupí i další zahraniční sólisté a soubory, dramaturgie však vychází zejména z hudby českých autorů a provedené nejlepšími domácími interprety a ansámbly.

VIDEO: Sergej Krylov zahrál virtuózní koncert pro housle a orchestr Petra Iljiče Čajkovského

SOČR zahrál Čajkovského koncert D dur, Eduardo Strausser dirigent, Sergej Krylov housle

SOČR se opět setkal na jednom pódiu s mladou, nepřehlédnutelnou tváří současného světa klasiky, rodákem z Brazílie, dirigentem Eduardo Strausserem. V Čajkovského koncertu D dur společně doprovodili houslistu Sergeje Krylova.

Připomíná nejen jubileum festivalu, ale i jubilea „osmičkového“ roku. Ke stému výročí založení republiky vznikla na objednávku festivalu kantáta Český poutník, která bude mít světovou premiéru 15. června v provedení České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem, barytonistou Adamem Plachetkou, recitátorem Janem Šťastným, Pražským filharmonickým sborem a Královehradeckým dětským sborem JITRO. Kantáta má čtyři části: I. Prolog - Čechy, který zkomponoval Jan Kučera, II. Na cestě autora Jana Ryanta Dřízala, III. Modlitba, tu složil Jiří Gemrot a IV. Epilog - Čas je dílem Sylvie Bodorové. „Vybral jsem verše známých českých básníků, které na sebe jakoby navazují a jsou příběhem,“ upřesňuje Vojtěch Stříteský, autor libreta, a dodává: „Je ovšem ojedinělé, aby se na jednom hudebním díle podíleli hned čtyři autoři. Mým přáním bylo dílo různorodé, nicméně formálně kompaktní.“ Skladatelé tak museli podřídit tvorbu celku a přitom si zachovat svůj tvůrčí styl.

Smetanova Litomyšl

Kromě Českého poutníka zazní v úvodu koncertu Dvořákova „Novosvětská“, při jejímž komponování skladatel vzpomínal na svůj domov. „Antonína Dvořáka bychom mohli pokládat také za poutníka. Celý koncertní večer tak bude vyprávět o českém poutnictví,“ vysvětluje umělecký ředitel. Na tento projekt je navázána také ústřední výstava XIV. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle. Expozice Krajinou mého srdce představí malebnost českých luhů a hájů na plátnech Mařákových žáků ze soukromé sbírky rodiny Mackovy, výstava Poutníci kurátora Davida Železného potom bude mapovat nelehké osudy českých výtvarníků nedobrovolně vyhnaných do exilu. I zde je motiv pouti, byť často vynucené.

Zámek v Litomyšli

Jestliže Smetanova výtvarná Litomyšl tvoří pomyslný druhý pilíř hudebního festivalu, loni k němu přibyl pilíř třetí, Festivalové zahrady. Festival Smetanova Litomyšl je pověstný svou nezaměnitelnou atmosférou a kvalitními hudebními zážitky, stejně jako odvahou hledat netradiční cesty k novým posluchačům. Souběžný festival v Klášterních zahradách, přinášející možnost zažít atmosféru Smetanovy Litomyšle bez vstupného a večerního oblečení, navíc se zaměřením na mladé diváky i účinkující bude mít letos pokračování. Ačkoli se program žánrově nevymezuje pouze na klasickou hudbu, tentokrát dostanou příležitost studenti konzervatoří.

Český rozhlas Vltava letos zaznamená koncert Pavel Haas Quartetu (17. 6. 2018) a recitál Adama Plachetky (1. 7.).

www.smetanovalitomysl.cz

autor: Daniel Jäger
Spustit audio