Bizarní povolání včera a zítra: srážeče vlaků nahradil akční film, koho zastoupí hebcí roboti?
ArtCafé přináší diskuzi (i krátký kvíz) o bizarních, zaniklých a zanikajících povoláních – a pak také o těch, která teprve vznikají nebo budou možná brzy potřeba. Nově vydanou knihu Bizarní a zaniklá povolání (2021) představuje její autor, etnograf a muzejník, Jan Pohunek. Pohled do budoucnosti i technologické přítomnosti, kam patří například i farmy 3D tiskáren, přináší Patrick Zandl, publicista, internetový novinář a arcimág v Prusa Research.
Související
-
Soužití s roboty může zvýšit míru empatie k jinakosti a také probarvovat obraz světa a lidí v něm
2. října byla v Brně konference HUMAIN a spojila experty ze sfér umělé inteligence, umění, designu a humanitních věd. Tři řečníci se stali i hosty ArtCafé.
-
Průmyslová historie textilní výroby je součástí brněnského DNA. Dočká se vlastního muzea?
Projekt Brno Industrial představila ředitelka TIC Brno Jana Janulíková. Zákoutími moravského Manchesteru nás provedli kurátorka Petra Mertová a průvodce Martin Koplík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.