Průmyslová historie textilní výroby je součástí brněnského DNA. Dočká se vlastního muzea?
Projekt Brno Industrial představila ředitelka TIC Brno Jana Janulíková. Zákoutími moravského Manchesteru nás provedli kurátorka Petra Mertová a průvodce Martin Koplík.
V brněnském Turistickém a informačním centru (TIC Brno) dlouhodobě sledují komplexnější témata, která pomáhají návštěvníkům objevovat nevšední rozměr města. Cílem projektu Brno Industrial, který se rozběhl v roce 2020 je předat informace, příběhy a v novém kontextu lidem zprostředkovat zážitky z vybraných lokalit i objektů. Součástí programu jsou komentované prohlídky s průvodci pěšky nebo šalinou a přednášky vznikající ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně. Jakmile to situace dovolí, projekt se rozběhne v plné šíři.
Brno si zaslouží stálou připomínku textilní historie
K tématu moravského Manchesteru se vrací brněnské kulturní instituce opakovaně. Zároveň ale v moravské metropoli nenajdeme žádnou stálou tematickou expozici, památník nebo muzeum, které by toto téma pokrývalo. Město je přitom doslova protkané odkazy na fenomenální epochu textilek, která jej proměnila z města středověkého rázu do podoby moderního velkoměsta. Podporu zviditelňování tohoto tématu a jeho zpřítomnění v prostoru města vnímá ředitelka TIC Brno, Jana Janulíková, jako nejvyšší metu v rozvíjení historického odkazu a rozhodně se jí nevzdává: „Existují pamětníci, publikace, ale chtělo by to vše dostat na jedno místo.“ Inspiraci je možné hledat například v Industriálním muzeu v Gentu, které sídlí v budově bývalé textilky nebo třeba v manchesterském Muzeu vědy a průmyslu.
Poselství 19. i 20. století
Když mluvíme o etapě takzvaného moravského Manchesteru, odrážíme se od data 1764, kdy byla založena první textilní manufaktura – známá jako Köffillerova manufaktura. „Boom textilního průmyslu stojí na zkušenostech, které načerpali první zaměstnanci Köffillerovy manufaktury. Právě oni se později stali majiteli továren,“ vysvětlila v ArtCafé kurátorka Technického muzea v Brně, Petra Mertová.
Když Mertová mluví o období textilního rozmachu Brna, vyzdvihuje význam příběhů rodin podnikatelů i dělníků, kteří začali do Brna ve velkých počtech přesidlovat s vidinou nového živobytí. Mertová upozornila také na to, že přítomnost továren a poptávka po kvalifikovaných pracovnících ovlivnily i vzdělanostní potenciál města: „Díky tomu, že byl ve městě dominantní textilní průmysl, prošla většina obyvatel vzděláním ve středních textilních školách.“ Industrializace město hluboce ovlivnila, změnila sociální klima společnosti i demografickou strukturu lokality.
Touha uspět i progresivnost a blízkost Vídně byly výrazným katalyzátorem textilního boomu v Brně.
Petra Mertová
Nejvyšší koncentrace budov spojených s textilní historií představují dvě oblasti: ulice Cejl, Hybešova a Václavská na Starém Brně. „Málokterá z budov je ale památkově chráněna, a tak většinou chátrají. Konverze velkých komplexů jsou nákladné. Výjimkou jsou paláce, které si stavitelé v éře před módou vil stavěli jako součást továrních komplexů,“ přiblížil současný stav budov brněnský průvodce Martin Koplík, který provází právě po stopách průmyslové aristokracie a méně známých palácích – jako je například Bochnerův nebo Schoellerův palác.
Přetrhla se po válce nit?
Tugendhatovi, Löw-Beerovi, Furhmannovi nebo Offermannovi – to jsou významná jména rodin textilních podnikatelů, kteří své kariéry i životy spojili právě s Brnem. Většina z nich byla židovsko-německého původu. Po druhé světové válce zůstali v zahraničí, nebo tragicky zahynuli v koncentračních táborech. Know-how ale zůstalo díky jejich zaměstnancům v Brně. Správu továren tehdy převzali vedoucí zaměstnanci a některým podnikům se velmi dobře dařilo.
Po znárodnění v únoru 1948 se továrny staly součástí Moravskoslezských vlnařských závodů, což byl národní podnik sdružující desítky závodů. Tak v Brně vznikla Mosilana a Vlněna, které přečkaly až do 90. let. „Tyto podniky byly úspěšné a specializovaly se na export,“ popsala poválečný vývoj textilek Petra Mertová. V současné době funguje v Brně jen jeden textilní provoz, Nová Mosilana, vlastněná globálním koncernem, a soustředí se výhradně na export.
Doporučení průvodce
Průvodce Martin Koplík doporučuje procházku areálem bývalé Mosilany v Křenové ulici. Tímto poměrně zachovalým komplexem textilního průmyslu protéká svitavský náhon, který tvoří zelenou osu lokality, najdete tam několikapatrové přádelny nebo zbytky barvíren.
Jaké příběhy nese epocha brněnského textilního rozmachu? A slušel by Brnu pomník nebo samostatné muzeum, které by zrcadlilo industriální historii města? Má dnešní Brno potenciál rozvíjet textilní odkaz? O tom všem se dozvíte z ArtCafé věnovanému moravskému Manchesteru a projektu Brno Industrial.
V rámci projektu Brno Industrial probíhá sbírka příběhů lidí, kteří textilní průmysl v Brně ještě pamatují. Pokud i vy takový máte, obraťte se na Petru Mertovou z Technického muzea v Brně.
Hudbu vybrala: Veronika Lucassen
Související
-
Každé město má svůj Bronx. Povídková kniha Krvavý Bronx oživuje brněnské předměstí konce 19. století
Historik a autor jedné z povídek, Michal Konečný, a vedoucí komunitního centra Všechny barvy Bronxu, David Oplatek, představují literární i žitou krajinu Bronxu.
-
Brno – moravský Manchester. Historie brněnského textilního...
Výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně mapuje 250 let tamního textilního průmyslu. V souvislosti s rozvojem a úpadkem brněnských továren ukazuje i proměny města...
-
Inez Tuschnerová – umělkyně, která oblékala architekturu i divadlo
Inez Tuschnerová byla česká textilní výtvarnice, kostýmní návrhářka a akademická malířka. Jak vznikaly její jedinečné autorské textilie, které v sedmdesátých a...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.