Bill Morrison: Zajímá mě, jaký vliv má na film čas. Někdy pátrám jako detektiv, někdy mám jen štěstí
Legendy hororu jako Boris Karloff i neznámé figury ze zapomenutých dokumentů se potkávají s hvězdami současné hudby jako je Philip Glass nebo Jóhann Jóhannsson. Přinášíme rozhovor s Průhlednou bytostí MFDF Ji.hlava o experimentálním filmu, při kterém se rodí úžasné nové věci ze starých, zetlelých a odepsaných.
Bill Morrison ve vltavském vysílání ze 20. ročníku jihlavského festivalu dokumentárních filmů Někdy najdu ve starých filmech jediný záběr, se kterým si pak hraju, a vytvořím nový film. Někdy přestříhávám celý starý film, a tak společně s vadami, které vznikají stárnutím a materiálu, vytvářím nové významy. Někdy jsem jako detektiv, hledám potřebný materiál, někdy je všechno otázkou štěstí.
V New Yorku usazený filmař našel svoje působnosti v jedné z forem práce s found footage. „Ale je třeba si uvědomit, že i dnešní nový film bude za 20 let found footage,“ dodává k tomu sám Bill Morrison. Jeho filmy často kombinují vzácné archivní materiály, nalezené např. v knihovně amerického kongresu, se současnou hudbou. Bill Morrison spolupracoval s předními hudebníky – s Philipem Glassem, s Davidem Langem, s Kronos Quartetem, Lambchop, Toddem Reynoldsem, Jóhannem Jóhannssonem ad. „Digitální film, obávám se, se také jednou rozpadne, asi na pixely. Sám ale nic neničím, zajímá mě, jaký má na film vliv čas,“ dodává k tomu, že je zaměřený na filmovou surovinu, kterou dnes v drtivé většině filmů vystřídal digitální obraz.
Light Is Calling from Bill Morrison on Vimeo
MFDF Ji.hlava v sekci věnované tvorbě Billa Morrisona uvádí celkem 12 stěžejních děl, z nichž 11 bude poprvé uvedeno na území České republiky. Jeho dva nejnovější krátké snímky, oba z letošního roku, španělský cestopis Dokařův sen a podmanivý a zneklidňující snímek Sirotek Annie budou mít na festivalu svoji mezinárodní premiéru.
Související
-
Peter Tscherkassky: Chci, aby filmový pás ve své poslední...
Hra s už existujícím filmovým materiálem. Rozdíl mezi filmovými obrazy a sny. Těkavá podstata filmu. Tato témata do vltavského vysílání přináší zásadní rakouský exp...
-
Petra Nesvačilová: Chtěla jsem oddémonizovat gangstery
Zákon Helena, tak se jmenuje film o dobru a zlu, o hranici mezi “normálním světem“ a podsvětím, která může být až překvapivě tenká. Snímek Petry Nesvačilové zahájil...
-
Vltava uvádí rozhlasové dokumenty na MFDF Ji.hlava
Český rozhlas uvedl v rámci MFDF Ji.hlava již 5. ročník přehlídky rozhlasových dokumentů. Ve středu 26. a ve čtvrtek 27. října mohli festivaloví fanoušci navštívit ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.