Bariéry, vize a stejná možnost pro každého. Ema Diapari Rónová v Sedmém nebi Moniky Načevy

12. květen 2024

Do květnového Sedmého nebe si Monika Načeva pozvala svou dlouholetou kamarádku Emu Diapari Rónovou, aktivistku za bezbariérové stavby a přístupné cesty ve veřejném prostoru.

Ema Diapari Rónová měla před devatenácti lety sama úraz, zlomila si páteř a od té doby je na invalidním vozíku. Kvůli této události zjistila, že pro vozíčkáře není samozřejmé dostat se tam, kam potřebují. Sama sebe ale za aktivistku neoznačuje. Chce zkrátka prosazovat dobré věci a být prospěšná.

Do Sedmého nebe vybírá svou oblíbenou hudbu, ale mluví taky o tom, co všechno obnáší osvěta, kterou dělá, a kde všude jsou bariéry.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.