Avantgardní Vídeň dvacátých let

6. červen 2006

Pod názvem Kinetismus uspořádalo Muzeum města Vídně výstavu obrazů, fotografií a skic žáků vídeňské Uměleckoprůmyslové školy z raných 20. let minulého století. Práce Eriky Giovanny Klienové, My Ullmannové a Elisabeth Karlinské, jež studovaly v tehdy slavné třídě Franze Cizeka, představují svébytný vídeňský příspěvek k evropské umělecké avantgardě dvacátého století.

Kunsthistoriky dosud poněkud opomíjený "kinetismus" vznikl jako revoluční pedagogický experiment v rámci semináře ornamentálního tvarosloví na vídeňské umělecké průmyslovce. Litoměřický rodák Čížek (1865-1946) koncipoval kurz jako svého druhu laboratoř, v níž jeho žáci bez ohledu na jekékoli zákony formy "kondenzovali" své emoce a psychické stavy do barev na papíře. Kinetismus vykazuje v počátcích příbuznost s expresionismem, později se nechal inspirovat též kubismem a futurismem a je v Rakousku vůbec prvním směrem s tendencí k abstrakci.

Dvě studentky oddělení ornamentálního tvarosloví při tvorbě, kolem 1926/27

Vídeňský kinetismus je spojován převážně s prací mladých žen, k nejvýznamnějším přitom patří Erika Giovanna Klienová, My Ullmannová a Elisabeth Karlinská. Vysoký podíl umělkyň na kinetismu vyplývá ze skutečnosti, že na umělecké průmyslovce ženy koncem desátých let 20. století již studovat mohly, zatímco přístup na univerzity jim byl dosud zapovězen. Čížek na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni učil od roku 1904 a soustavně rozvíjel svůj reformně pedagogický koncept podporující při výuce svobodné utváření namísto pouhého zobrazování.

Období kinetismu lze ohraničit roky 1918-1924. V roce 1920 se ve Vídni konala velká výstava prací Čížkových žáků, od roku 1923 cestovaly putovní výstavy jeho třídy Spojenými státy americkými. Už v roce 1924 byl ovšem seminář Franze Čížka na umělecké průmyslovce zrušen a tím se též předčasně završilo trvání celého směru.

Erika Giovanna Klien, Kompozice s nápisem "Čížkova škola" (Cizek Schule), kolem 1924

Muzeum města Vídně vlastní od sedmdesátých let pozůstalost uměleckého pedagoga Čížka a s ní i hlavní díla Klienové, Ullmannové a Karlinské. Mezi čtyřmi stovkami objektů aktuální výstavy jsou i náčrty a fotografie z ateliéru Čížkovy třídy.

KINETISMUS. Vídeň objevuje avantgardu
25. 5. - 1. 10. 2006
Wien Museum, Karlsplatz, A-1040 Wien
Tel.: +43-1-505 87 47-0, e-mail: office@wienmuseum.at
otevřeno út-ne 9-18

autor: (com)
Spustit audio

Více z pořadu