Audiodějiny jazzu: Top 10 vs. jazzová historie

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03406107.jpeg

Irving Berlin začínal na ragtimech, časem se stal veleslavným hitmakerem a fakt, že měl velký talent, naznačuje skladba "Alexander's Ragtime Band" z roku 1911, kterou napsal ve svých třiadvaceti letech a hraje se dodnes.

Audiodějiny jazzu vysíláme vždy první dva pátky v měsíci v pořadu Jazzofon od 9:00. Zobrazit všechny díly.

St. Louis Blues W. C. Handyho patří mezi pět historicky nejčastěji hraných skladeb. Blues jako takové je vzácným jednotícím prvkem mezi nejrůznějšími hudebními žánry a oněch dvanáct taktů dokáže v pravdě zázraky. Nástrojová sóla, jednou dlouhá jindy krátká, vždy však na bluesovém harmonickém základu, to už je dobrých devadesát let zcela běžná praxe. A nejen v jazzu! Přitom dobré sólo dokázalo leckdy vynést nahrávku na přední místa různých žebříčků oblíbenosti. Zkrátka, souvislostí je opravdu mnoho a Top 10 tentokrát odhalí, jak si vedli zpěváci (spíše ale zpěvačky) blues, jak se dařilo malým i velkým kapelám, jaký byl zájem o komorní jazz a co dokázala slavná jména.

Za pozornost také stojí, že Top Ten a klíčové nahrávky jazzové historie se nemusely vždy slučovat a např. největším propadákem mezi jazzovými legendami byla zřejmě skladba Livery Stable Blues, která se umístila až na 182. místě amerického žebříčku prodejnosti. Pojďme proto tentokrát v Jazzofonu ještě jednou po stopách stejných skladeb jako minulý pátek a pokusme se najít vzrušující osudy těchto historických klenotů. Zde si můžete zkontrolovat jejich úspěšnost na pultech s hudebními nahrávkami v Americe a v jednom případě také ve Velké Británii:

03275863.jpeg

1934 Alexander's Ragtime Band – Boswell Sisters – US081927 Livery Stable Blues – Fletcher Henderson – US182 1932 St. Louis Blues – Mills Brothers – US021921 Everybody Step – Ted Lewis – US031938 Jazz Me Blues – Danny Polo – 27GB Jazz Chart1928 West End Blues – Louis Armstrong & Earl Hines – US061930 Three Little Words – Duke Ellington – US061937 After You've Gone – Lionel Hampton – US06