AUDIO: Smetanova Litomyšl 2017. Ingenium Ensemble předvedli duchovní díla slovanských skladatelů

3. červenec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Smetanova Litomyšl 2017,  Ingenium Ensemble

Stanice Vltava z letošního 59. ročníku národního operního festivalu Smetanova Litomyšl vysílala v přímém přenosu celkem tři koncerty. První z nich se konal v neděli 25. června odpoledne v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže. Patřil komornímu vokálnímu sextetu Ingenium Ensemble ze Slovinska.

Na programu koncertu byla duchovní díla slovanských skladatelů, počínaje mistry vokální polyfonie konce 16. století a baroka přes romantiky až po moderní autory. Byli mezi nimi Slovinec Jacobus Handl Gallus, který mimo jiné působil v 16. století v Olomouci a v Praze, drážďanský mistr českého původu Jan Dismas Zelenka, český klasik Antonín Dvořák, představitelé ruské pravoslavné duchovní hudby Stěpan Anikijevič Degťarev a Pavel Česnokov, Stevan Mokranjac ze Srbska, litevsko-polský autor Romuald Twardowski i slovinští skladatelé Damijan Močnik a Blaž Strmole, který je členem a uměleckým vedoucím souboru.

Smetanova Litomyšl 2017,  Ingenium Ensemble

Ingenium Ensemble tvoří mladí lidé, jejichž pozornost se soustřeďuje na dokonalou krásu vokální polyfonie a čisté linie á capellového zpěvu. Soubor působí v Ljublani od roku 2009. Roku 2014 získal ocenění na respektovaných vokálních soutěžích v Lipsku, v italském Arezzu a v Tolose ve Španělsku. V tomtéž roce také vyšlo jejich první album. Převážnou část repertoáru tvoří renesanční madrigaly a moteta, ale vedle toho také nová díla slovinských skladatelů a aranžmá slovinských národních písní.

Veronika Paroulková s dramaturgem festivalu Vojtěchem Stříteským

Z festivalu Smetanova Litomyšl, který se v rodišti Bedřicha Smetany koná od poloviny června do 6. července, vysílala stanice Vltava ještě ve čtvrtek 29. června vokální koncert tuzemského souboru staré hudby Cappella Mariana k poctě Claudia Monteverdiho a pak o týden později závěrečný operní galakoncert, na němž se podíleli vedle Symfonického orchestru Českého rozhlasu pěvecké sbory a sólisté z Brna.

 

autor: Petr Veber
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...