Atmosféra šumavské vesničky. Poslouchejte Festival Dobršská brána 2021 s Dano Šoltisem a Anne Paceo
Přinášíme dva koncerty z festivalového Davida mezi Goliáši, srpnového hudebního svátku s názvem Dobršská brána. Slavná Francouzka Anne Paceo, Čechoslovák Dano Šoltis a vůbec všichni umělci, kteří zde každoročně účinkují, bývají zvyklí na mnohem větší pódia. Ovšem kouzlo pošumavské vesničky Dobrš s atmosférou malého festivalu láká nejen posluchače, ale i slavné umělce.
Anne Paceo: zpívá, skládá, bubnuje
Vrcholem vltavské dvouhodinovky sestavené z koncertních záznamů natočených 14. srpna 2021 v Dobrši, je slavná tvář francouzského jazzu a několikanásobná držitelka ceny Victorie de la Music, což je tamní paralela k americké Grammy nebo k českému Andělovi.
Anne Paceo zpívá, skládá, a také hraje na bicí nástroje. Její kapela rozehrává nejrůznější hudební metafory, hledá a objevuje, stěžuje si i konejší, cokoli posluchače napadne, to vše s nezbytným vědomím, že z tvůrčího vrcholu tato nesmělá mladá dáma v dohledné době rozhodně nehodlá sestoupit.
Hudebnice prožila dětství v západoafrickém Pobřeží slonoviny, kde poblíž jejich domu pravidelně hrávali mistři afrických bubnů, což ji ovlivnilo na celý život. Později ji objevujeme ve Francii jako mladou geniální bubenici.
V pouhých devatenácti letech doprovázela jazzové hvězdy Archieho Sheppa, Charlieho Hadena, Andyho Shepparda a hrála ve slavném European Jazz Orchestra.
Její nejvýraznější vstup na mezinárodní scénu se ovšem odehrál o něco později prostřednictvím úspěšného alba Circles (2015) se saxofonistou Emilem Parisienem. A právě repertoár z této desky zazní i v tomto pořadu.
Celá sestava její kapely: Anne Paceo (bicí, zpěv, perkuse), Christophe Panzani (saxofon), Camille Durand aka. Ellinoa (zpěv) a Tony Paeleman (Fender Rhodes, piano).
MaBaSo: tři skvělí muzikanti a přátelé
O úvod dnešního pořadu se ale postará kapela MaBaSo, která má obzvláště pro Čechy kouzlo ve faktu, že slovenský člen tohoto tria, bubeník Daniel Šoltis (-123 minut, Vertigo ad.), dlouhodobě žije v České republice a my ho považujeme za vlastního, podobně jako když Američané mají za svého Čecha George Mraze.
Další přednost kapely MaBaSo je už čistě muzikantská a univerzální. Spočívá v tom, že když se sejdou tito tři skvělí muzikanti a přátelé, je takřka lhostejno, na jaké nástroje dohromady hrají.
I kdyby to byla jenom dřívka sebraná z táboráku a obyčejný zpěv, skvělý hudební zážitek by snad překonal i tyto hranice.
Trio Dano Šoltis (bicí nástroje), Bernard Maseli (elektrický vibrafon) a Michal Baraňski (baskytara) zkrátka nepotřebuje zvukově nic vylepšovat a muzikalitu odkrývá v její přirozené čisté nahotě.
Související
-
Poslechněte si koncert basisty Avishaie Cohena z Vídně. Která je jeho nejslavnější skladba?
Odkládaný koncert tria basisty Avishaie Cohena ve Wiener Konzerthaus z loňského 12. září.
-
David Dorůžka zahrál s novým Triem ve Španělské synagoze. Poslechněte si záznam koncertu
Poslouchejte záznam koncertu nového hudebního projektu, jehož členem je významný český jazzový kytarista David Dorůžka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka