David Dorůžka zahrál s novým Triem ve Španělské synagoze. Poslechněte si záznam koncertu významného jazzového kytaristy

27. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy David Dorůžka na festivalu Věčná naděje

Poslouchejte záznam unikátního koncertu nového hudebního projektu, jehož členem je nejvýznamnější český nejen jazzový kytarista David Dorůžka. Tradice i novější židovská tvorba se stala předlohou repertoáru, který Dorůžka poeticky shrnuje do sousloví Písně o pouštích a hvězdách. Tato lyričnost prostupuje celým koncertem, kam ovšem občas proniknou i málo slýchané ráznější polohy Dorůžkova kytarového slovníku.

Festival věčná naděje 2021. Španělská synagoga. Zleva: Robert Fischman, Martin Novák a David Dorůžka.

Autorsky a hudebně rovnocenným partnerem je flétnista Robert Fischmann, který v průběhu koncertu mezi skladbami také slovem zprostředkovává nezasvěceným posluchačům střípky z židovské mystiky. Hráče na bicí nástroje a perkuse Martina Nováka známe už z předchozího Dorůžkova triového projektu zaměřeného na duchovní hudbu, kdy se saxofonistou Marcelem Bártou a ženským vokálním souborem Tiburtina Ensemble originálně interpretovali gregoriánský chorál a středověký vícehlas. Projekt pak vyšel na albu Apokalypsis v roce 2013.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.