Art´s Birthday 2020: Vltava se připojí k oslavám narozenin umění

17. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Art’s birthday 2019

Oslavy Narozeniny umění v produkci Českého rozhlasu a Evropské vysílací unie (EBU) se každoročně odehrávají nejen v místech důležitých pro rozkvět české kultury, ale i v nejrůznějších prostorech po celém světě, včetně evropského rozhlasového éteru Eurorádia a internetu. V roce 2020 se k těmto oslavám Český rozhlas připojí již po šestnácté.

Celým večerem a také přímým přenosem na stanici Vltavě, který začne ve 20.00, budou provádět moderátorky Jitka Kostelníková a Petra Kultová. Ta u příležitosti 1.000.057 Narozenin umění připravila také narozeninové ArtCafé live přímo z Café Varšava.

Ačkoli na začátku, v roce 2005, byl Český rozhlas jedinou institucí, která se na našem území k této globální oslavě přidávala, dnes už tomu tak není. Některé instituce a organizace, se kterými jsme v minulosti v tomto směru spolupracovali, v konceptuálních oslavách umění pokračují dál ve vlastní režii. Taková vlastně motivaci pozitivních ostrovů neklidu.

Slavili jsme například v brněnském Domě umění a v kulturním prostoru Praha v Brně, v Moravské Galerii, plzeňské Papírně, v pardubickém Divadle29, v ostravském Provozu hlubina, v pražském univerzálním prostoru NoD, v dnes již transformovaném prostoru Školska28, nebo v NGP ve Veletržním paláci. V roce 2020 oslavíme narozeniny v kulturně a historicky ceněném prostoru Kino Varšava v Liberci.

Forma oslavy  konceptuálního svátku  nemá pevně stanovené hranice, ale jednoduše: je to oslava umění! Osobně to v té pravidelnosti vnímám jako jakési ohlédnutí se za uplynulým rokem a zároveň jako pohled do roku dalšího. Dramaturgický vycházíme vždy z aktuální situace a spolupráce s organizacemi, nebo jednotlivci a jdeme především po smyslu tvůrčího propojování jak na autorské, tak na dramaturgické úrovni, aby mohly vzniknout nové projekty, spolupráce a tvůrčí potenciály.

Reprozář Jaromíra Typlta

Pří přípravách letošní oslavy jsme společně se skladatelem a hudebním performerem Miroslavem Tóthem vycházeli z ideje těla jako hudebního nástroje. Těla ne jako vykonavatele příkazů, ale těla jako regulérního a svobodného tvůrčího nástroje. Nakonec se náš dramaturgický koncept lehce zjednodušili a původní záměr je v celém koncertním programu zakódovaný víceméně abstraktně. I tak budeme mít možnost slyšet opravdu ojedinělé dílo české hudební avantgardy z roku 1919, které přímo z konceptu těla jako hudebního nástroje vychází. Bude to SONATA EROTICA Ervína Schulhofa v podání Kateřiny Císařové. Úvodem pak zazní radikální promluva DOÁDIA libereckého básníka Pavla Novotného.

0:00
/
0:00

"...je to oslava památky francouzského fluxisty Roberta Fillioua. Ten 17. ledna 1963 deklaroval, že umění se zrodilo přesně před 1,000,000 let, a to v momentu, kdy pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. 10 let poté pak oslavil 1 000 010. narozeniny umění v Neue Galerie v Cáchách. Po Filliouově smrti v roce 1987 začali umělci slavit tento svátek v duchu "Nekonečné trvající sítě ("The Eternal Network"), trvalého propojení umělců na celém světe. Narozeninová oslava se koná na různých místech světa. Umělci se připojují k nápadu a nabízejí své narozeninové dárky, o které se můžeme díky možnostem vzájemného propojení prostřednictvím komunikačních médií dnes podělit... ...Globální "narozeninový večírek umění" se tak snaží vytvořit atmosféru pohody a přitom si připomenout památku Filliova snu o věčném spojení umělců - The Eternal Network..." /// Robert Adrian

Michal Rataj a Jaromír Typlt představí až na dřeň črtanou ŠKRÁBANICI zvuku. Veronika Svobodová a Anna Petruželová nás v jejich nové textově-zvukové performanci POLŠTÁŘ PLNÝ JEHLIČÍ zavedou do petických zvukových krajin jemně vytepaných z borůvčí jehličnatého porostu. Brněnské duo PALAGRACHIO představí neortodoxní zvukové objekty tvořené na pletací stroj Dopleta Ivana Palackého a preparovaný klavír Jaroslava Šťastného. V závěru oslav v Kině Varšava promasíruje ušní bubínky seskupení MASÁŽ v čele s kytarovým virtuózem Ivanem Borešem a následně hladkým zvukem post-rock’n’rollu pohladí ušní boltce kapela THE SPERMBANKERS. Nebude chybět ani narozeninový dort, což ovšem ocení jen ti, kteří se připojí ke gratulantům a přijdou slavit do libereckého Kina Varšava.

Art's Birthday 2020
Spustit audio