Archiv Leoše Janáčka se zapsal do prestižního Paměti světa UNESCO

23. červenec 2018

Mezinárodní poradní výbor UNESCO „Paměť světa“ (UNESCO „Memory of the World“) doporučil na svém zasedání v říjnu minulého roku v Paříži zapsat do mezinárodního registru Paměti světa Archiv Leoše Janáčka. Ten se tak zařadil mezi 400 nejdůležitějších světových dokumentárních fondů.

Festivalový rok s Leošem Janáčkem

Káťa Kabanová v režii Roberta Carsena

Jedním z vrcholů operního života bude v roce 2018 festival Janáček Brno, který na přelomu listopadu a prosince uvede všechny opery Leoše Janáčka provázané s intenzivním koncertním programem.

Archiv v současné době spravuje MZM v Brně, obsahuje téměř všechny autografy Janáčkových skladeb, autorizované opisy a autorské tiskové korektury, první vydání, skladatelovy rukopisy libret, korespondenci a podobně.

V pořadu hovoří Ondřej Pivoda, zástupce vedoucího oddělení dějin hudby MZM, který krátce ozřejmil smysl nominace archivu. Skladatel, muzikolog, pedagog a bývalý zaměstnanec archivu Miloš Štědroň promluvil o tom, jak se z Janáčka stal světový skladatel. Prostory Chleborádovy vily, kde sídlí archiv, provádí autorku pořadu vedoucí oddělení dějin hudby a kurátor Janáčkovských sbírek Jiří Zahrádka.

Pořad připravila Simona Kostrhunová.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová