Anna Politkovská: Ruský deník (1-5)

5. říjen 2007

7. října roku 2006 nájemný vrah v přízemí domu, kde bydlela, čtyřmi ranami z pistole zavraždil známou ruskou nezávislou novinářku Annu Politkovskou. Tato žena z prominentní rodiny vysokých sovětských diplomatů patřila v 80. letech k těm, kteří vítali jako zcela nečekanou naději pro sovětskou totalitní říši Gorbačovovu perestrojku, a pak si zvykali i na nový ruský, tentokrát už nekomunistický stát.

Čečenská tragédie, šikana v nereformované armádě, ale především nezadržitelný ústup od prvních nesmělých výhonků nové, skutečně demokratické politiky k osvědčené vládě silné ruky jsou vybraná témata z Ruského deníku . Asi nejnešťastnější byla Politkovská z toho, že většině Rusů se tvrdá a nesmlouvavá moc patrně líbí. Kapitoly z textu, který v Rusku dodnes nevyšel, přeložil z rukopisu Libor Dvořák.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser