Anna Politkovská: Ruský deník (1-5)

5. říjen 2007

7. října roku 2006 nájemný vrah v přízemí domu, kde bydlela, čtyřmi ranami z pistole zavraždil známou ruskou nezávislou novinářku Annu Politkovskou. Tato žena z prominentní rodiny vysokých sovětských diplomatů patřila v 80. letech k těm, kteří vítali jako zcela nečekanou naději pro sovětskou totalitní říši Gorbačovovu perestrojku, a pak si zvykali i na nový ruský, tentokrát už nekomunistický stát.

Čečenská tragédie, šikana v nereformované armádě, ale především nezadržitelný ústup od prvních nesmělých výhonků nové, skutečně demokratické politiky k osvědčené vládě silné ruky jsou vybraná témata z Ruského deníku . Asi nejnešťastnější byla Politkovská z toho, že většině Rusů se tvrdá a nesmlouvavá moc patrně líbí. Kapitoly z textu, který v Rusku dodnes nevyšel, přeložil z rukopisu Libor Dvořák.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.