Ann Radcliffová: Sicilský román. Gotický příběh o hrůzyplném útěku před vynuceným sňatkem

Hrůznou romantickou historii sicilského šlechtického rodu Mazzini předkládá osobitá představitelka anglického „gotického románu“ Ann Radcliffová. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Čte: Tereza Hofová
Připravil: Adam Svozil
Dramaturgie: Lenka Veverková
Překlad: Hana Skoumalová
Zvuk: Tomáš Gsöllhofer
Hudba: Jakub Rataj
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 2. 2. 2023

Hrdinkou příběhu je Julia, která se v předvečer sňatku, k němuž ji nutí otec, rozhodne uprchnout se svým milým. Útěk je však prozrazen, milenec zavražděn a Julia se sama vydává na strastiplnou cestu plnou rozličných úkrytů a nebezpečí, aby na jejím konci odhalila děsivé rodinné tajemství.

Anglická spisovatelka Ann Radcliffová (1764–1823) byla jednou z nejpopulárnějších představitelek gotického románu své doby. Tomuto žánru vtiskla Radcliffová svůj osobitý styl. Její díla obsahují působivá lyrická líčení přírody, vlastní vložené básně a také vcítění se do pocitů jejích čistých a citlivých hrdinek, které zažívají jak velmi skličující, tak romantické zážitky. Atmosféra napětí a hrůzy je vytvářena typickými postupy žánru, jako jsou strašidelné podzemní kobky, tajemné úkazy nebo děsivé přírodní scenérie. Všechny „nadpřirozené“ jevy se ale nakonec přece jen rozumově vysvětlí.

Svým dílem Radcliffová ovlivnila řadu spisovatelů, ale zároveň zahájila přechod gotického románu do strašidelného vyprávění romanticky dobrodružného typu, které později přerostlo v pokleslé triviální romány.

autor: Adam Svozil
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser