Alphonse Allais: Shocking Comfort aneb Anglický přízvuk aneb Monolog, který má být prosloven na výročním zasedání Syndikátu trpělivých lidí
Výběr z Allaisových povídek na téma Anglie přinese posluchačům rozmanitou a pestrobarevnou mozaiku z rozsáhlého díla ojedinělého tvůrce. Texty vyšly ve sbírkách Ať žije život!, K popukání a v Posmrtných spisech. Můžeme očekávat podivuhodnou směsici absurdního humoru napájenou ve spodních vrstvách jemným předivem francouzských předsudků vůči ostrovnímu národu...
Francouzský prozaik, žurnalista, zběhlý student přírodních věd a jedna z vůdčích postav montmartreské bohémy konce 19. a počátku 20. století, normandský rodák Alphonse Allais (1854-1905) se díky svému originálnímu humoru dostal až do Antologie černého humoru Andrého Bretona. S humorem sobě vlastním o svém původu prohlásil: „Po matce jsem Normanďan, po jednom z otcových přátel Bretonec...“ Nesmírně plodný autor, který za třicet let tvorby napsal přes 1300 vtipných povídek a skečů, začínal ve věku dvaceti let jako novinář. Brzy se stal šéfredaktorem časopisu Le Chat Noir, který publikoval tvorbu autorů spjatých se stejnojmenným kabaretem.
Dlouhou řadu Allaisových povídkových souborů (autor z nich s humorem sobě vlastním uspořádal tzv. Předsmrtné spisy) doplňuje román Případ Blaireau (1899) a samostatný soubor povídek spjatých s postavou Kapitána Kapa (posmrtně 1913). Jeho dílo miloval Jules Renard, Alfred Jarry, ale i humorista Sacha Guitry. Když v říjnu roku 1905 Allais zemřel, jeden z nekrologů říkal: „Alphonse Allais rozdával radost několikrát za týden tisícům čtenářů. V metru, v omnibusu, na ulici bylo v Paříži slyšet: ,Četli jste tu dnešní ranní povídku?‘ Šlo o text Alphonse Allaise, který lidem denně aspoň na pár chvil přinášel iluzi, že život je legrační...“
Čtyři humoristické povídky francouzského spisovatele z vlastního, dosud nevydaného překladu připravil Petr Turek. V režii Ivana Chrze účinkuje Jiří Ornest.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka