Alexandr Kramer: Nezlomnej lidskej duch a další sci-fi povídky

22. červen 2022

Před koncem ranní směny a Nezlomnej lidskej duch aneb Zlaté lodě. Poslechněte si skvělé sci-fi povídky z knihy Pandořina skříňka, publikované v roce 1979 pod jménem Jaroslava Veise. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravil a režii má: Dimitrij Dudík
Účinkují: Miroslav Středa, Radim Vašinka
Natočeno: v letech 2002 a 2003

Literární činnost Alexandra Kramera (1946–2012) je zcela věnována vědeckofantastickému žánru. Jeho znalost autor prokázal jak literárněhistorickým přehledem anglosaské sci-fi, tak i vlastní povídkovou tvorbou. Svébytným způsobem, s bohatou invencí v ní naplňoval charakteristické postupy, modely a schémata žánru, využíval jeho rekvizity a typická témata.

Těžiště Kramerova díla tvoří prózy filozofující a psychologizující, typově navazující na H. G. Wellse, George Orwella a Karla Čapka. V době, kdy z politických důvodů nesměl publikovat, vydával seriály o sci-fi literatuře v Technickém magazínu pod jmény Jaroslava Veise a Ondřeje Neffa. Jako překladatel se anonymně podílel na překladu knihy povídek Isaaka Asimova; pod jménem Vladimíra Železného přeložil i několik povídek pro časopis Světová literatura. Publikoval také pod jménem svého přítele Miroslava Kostky. Za novinářskou práci mu nadace Českého literárního fondu udělila Cenu Karla Havlíčka Borovského (2003).

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio