27. 3.
Ahilea: Cafe Svetlana
V jedné postranní uličce vídeňské obytné čtvrti Ottakring leží kavárna s nápadně slovanským názvem: Café Svetlana. Už před 2 světovou válkou to bylo oblíbené místo bohémů, umělců i přistěhovalců z Východní Evropy, což je tedy vysvětlením onoho slovansky znějícího názvu kavárny. Docházel tam dokonce i známý německý židovský anarchista a básník Erich Mühsam. Dnes se Café Svetlana stalo domovským podnikem balkánského DJe Ahiley Durcovského. Ten vyrůstal v Makedonii, a zatímco jeho prarodiče zpívali lidové písně, jeho rodiče zajímal především rock and roll. Ahilea hraje tento mix východní i západní hudby se svojí skupinou, s níž vydal první album, nazvané celkem logicky Café Svetlana.
Cafe Svetlana
Come On Bjebe
Fůze balkánské hudby s elektronikou jsou dnes mezi evropskými producenty i DJi častým tématem, čím se tedy makedonský DJ Ahilea liší od svých kolegů-rutinérů? Ahilea se neomezuje na remixy prověřených hitů, ale natáčí původní materiál, a také má velmi dobrý team hostujících zpěváků a hudebníků. K těm nejvýraznějším patří původem řecká zpěvačka Julie Anastassiou - kterou uslyšíme v následující skladbě.
Coffee And Tumbula
In Da Balkan Stylee
Oldskulski
Početnému ansámblu, s nímž natočil své album Cafe Svetlana, říká Ahilea Durcovski Grand-Orchestre de Café Svetlana, a jeho sestava čítá celkem 9 hudebníků zpěváků i zpěvaček ze Srbska, Řecka, Slovenska, Rakouska, Makedonie, a dva hráče na akordeon: Alexander Shevchenko z Ukrajiny hraje na ruskou knoflíkovou harmoniku zvanou bajan, zatímco veterán jugoslávské hudební scény, romský hráč Mitke Sarlandziev z Makedonie, hraje na klávesový akordeon.
Kalabalak
Monopolis
Dolsko Kolsko
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka