25. července 2012

12. leden 2012
02529944.jpeg

Martin Brunner, Jaroslav Šindler: Stará cesta

Řekne-li se „stará cesta“, lze si představit cestu poněkud zanedbanou, neboť už ztratila na významu, nebo naopak cestu, která svou oprávněnost potvrdila funkčností v čase. Právě ten druhý pohled symbolizuje stylovou orientaci a výběr skladeb, které na svém prvním společném CD pojmenovaném Stará cesta představují flétnista Martin Brunner a kytarista Jaroslav Šindler.

Martin Brunner z Hradce Králové zaujal naši jazzovou scénu jako člen dechového Ventil Dua, které se zrodilo při hradeckém divadle Drak v roce 1981. Později se stal zakládajícím členem orchestru Kontraband Milana Svobody, s nímž vystoupil na řadě evropských festivalů. Dále hrál například v pražské jazzrockové kapele Jazz Fragment nebo byl spoluzakladatelem skupiny Znamení dechu. V roce 1995 založil náš nejrozsáhlejší mezinárodní jazzový festival Jazz Goes To Town, jehož je dodnes dramaturgem a ředitelem. Vedle toho se věnuje pedagogické činnosti.

Kytarista Jaroslav Šindler, rodák z Městce Králové, vystudoval jazzovou kytaru na Lidové konzervatoři v Praze. Vystupuje mnoho let v nejrůznějších jazzových formacích. Byl jedním ze zakládajících členů významné kapely E.S.P., založené rovněž v roce 1981. Spolupracoval se zpěvačkou Janou Koubkovou, s basistou Františkem Uhlířem a přes dvě desetiletí hraje s Jiřím Stivínem. Současně vyučuje jazzovou kytaru a improvizaci na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, je autorem publikace Kytarová praktika. Oba nám dnes zahrají směs standardů moderního jazzu a vlastních skladeb.

Afro Blue (M. Santamaria)

Medvědí tanec (J. Šindler)

All Blues (M. Davis)

Khumbu (M. Brunner)

Stará cesta (J. Šindler – M. Brunner)

Rockband (J. Šindler – M. Brunner)

V dnešní Mozaice jsme poslouchali hudbu z premiérového alba Stará cesta dua flétnisty Martina Brunnera s kytaristou Jaroslavem Šindlerem. Zbývá už jen poslední ukázka, kterou bude oblíbená skladba saxofonisty Sonnyho Rollinse „St. Thomas“.

St. Thomas (S. Rollins)

Autor:Vladimír Kouřil