13. 11. 2008
Do kin dnes přichází film režiséra Vladimíra Drhy Anglické jahody. V tisku najdeme jeho recenze. Věra Míšková nadepisuje tu svou v Právu titulkem Trocha historie nikoho nezabije - děj snímku se totiž odehrává v srpnu roku 1968. Nicméně, politiky a dějepisu se podle kritičky není nutno bát, především díky humoru a skvělým hereckým výkonům, které film nabízí. Minimálně v jedné dějové linii se tvůrcům podařilo vystihnout tehdejší atmosféru s nevídanou působivostí. Anglické jahody recenzuje také Vojtěch Rynda v příloze Lidových novin Kulturní premiéry. Označuje je za komediální romantické drama a hodnotí snímek dvěma z pěti možných hvězdiček. Rynda chválí výkon Viktora Preisse a dvou hlavních představitelů - Ivana Luptáka a Marie Štípkové - vytýká však režisérovi necelistvost a nevyhraněnost žánru.
Co dále publikují Lidové noviny v kulturní příloze:
Jan Císař píše o inscenaci Divadla Hybernia Švejk a udílí jí dvě hvězdičky z pěti. Režisérsko-scenáristické dílo Václava Postráneckého označuje za literární vyprávění ilustrované divadlem.
Táž strana Kulturních premiér přináší recenzi Blanky Frajerové, která se věnuje výstavě Odkaz Josefa Hlávky Národní galerii v Praze. Je k vidění v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě a podle Frajerové si zaslouží tento soubor pětašedesáti děl čtyři hodnotící hvězdičky.
Ondřej Horák připravil rozhovor se spisovatelkou Terezou Boučkovou při příležitosti vydání prózy Rubato slovenského autora Rudolfa Slobody, o jehož překlad se postarala.
A na literární straně přílohy píše ještě Horák o novém románu laureáta Ceny Jiřího Ortena Marka Šindelky Chyba. Děj knihy se točí kolm překupníků vzácných rostlin a dílo samotné ukazuje, že autor disponuje pestrým rejstříkem stylů.
Magdalena Čechlovská připravila pro kulturní stranu Hospodářských novin rozhovor s letošním vítězem Ceny Jindřicha Chalupeckého Radimem Labudou. Slovenský umělec žijící osmým rokem v Praze se zabývá videoartem.
Táž strana deníku nabízí článek Ivana Hartmana o novém albu Ondřeje Konráda a kapely Gumbo Alespoň jednu krásu světa. Jeho kostru tvoří atraktivní verze písně Boba Dylana All along the wathchtower s hostujícím Robertem Křesťanem a několik ostře řezaných jazzových instrumentálek. Hartman uvádí, že Konrád alespoň jednu krásu našel.
Petr Veber hodnotí v Hospodářských novinách úterní koncert italské sopranistky Barbary Frittoli, který se odehrál v pražském Obecním domě. Pěvkyně se představila českému publiku poprvé, v závěru zvedla diváky ze sedadel a její árie byly velmi pěkné, uvádí kritk. I Český národní symfonický orchestr jí byl kvalitní oporou. O vystoupení Barbary Frittoli píše také Věra Drápelová v Mladé frontě Dnes. Hodnotí jej sedmdesáti procenty, zpěv sympatické Italky zněl podle ní precizně, zato výkon orchestru řízeného Heiko Mathiasem Försterem byl nevalný. V Mladé frontě Dnes najdeme dále krátké recenze pondělního koncertu festivalu Struny podzimu, na němž zahrál Rabiha Abou Khalia na arabskou loutnu, koncertu zpěváka Michala Hrůzy a nového alba Terezy Kerndlové.
V Literární recnzi Mladé fronty Dnes se pak Klára Kubíčková věnuje nové knize Ireny Douskové O bílých slonech.
Nejposlouchanější
-
Robert Harris: Otčina. Krimi příběh z alternativní historie, v níž válku vyhrálo Německo
-
Peter Hacks: Rozhovor v domě Steinových o nepřítomném panu Goethovi. Slavný básník očima své milenky
-
Stíny minulosti a obraz současnosti. Skladba Haštala Hapky slaví mezinárodní úspěch
-
Ludvík Souček: Prouklovi kočkeni. Dokážou se lidé sžít s nově objevenými podivnými tvory?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.