12. října 2012

11. říjen 2012

Alkinoos Ioannidis: Local Stranger

Z řecké části ostrova Kypru pochází velmi talentovaný písničkář Alkinoos Ioannidis, který za posledních dvacet let vydal celkem 11 alb, a letos, u příležitosti jeho britského turné, vyšel výběr z jeho repertoáru nazvaný Local Stranger, Místní cizinec, určený pro mezinárodní publikum. Na Ioannidisovy koncerty v Anglii navázaly další vystoupení ve Spojených státech i v Německu a Francii.

Ioannidis se narodil v Nikosii, hlavním městě řecké části ostrova. Studoval klasickou kytaru a později, když se přestěhoval do Atén, začal studovat drama i filozofii. Vedle písní píše i aranžmá a orchestrální skladby, vážnou hudbu studoval v Rusku v Petrohradě, jeho skladby se hrály v koncertních sálech v Berlíně i Aténách. V jeho písních se odrážejí i sociální témata, Ioannidis je znám svými vyhraněnými postoji. V době bombardování Bělehradu roku 1998 letectvem NATO například vyjádřil svoji podporu civilnímu obyvatelstvu tím, že ve městě koncertoval na hlavním náměstí, a naopak odmítl účinkovat na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Aténách roku 2004 kvůli komercionalizaci olympijské myšlenky.

K hudebně nejzajímavějším nahrávkám alba kyperského zpěváka Alkinoose Ioannidise patří skladba The Passage – a to i výběrem nástrojů, zpěváka doprovází marimba, mandolina, kontrabas, kytara, vokální sbor, a jako hosta uslyšíme řeckou operní zpěvačku Soniu Theodoridou.

Ve skladbě, The Pilgrim, Poutník, nás Alkinoos Ioannidis zavádí do Řecka k hoře Athos. Skladba je založena na příběhu z 18 století, který začíná v Rusku, poutník navštíví klášter, ale místo aby se vrátil domů, pokračuje v cestě k dalšímu a dalšímu klášteru, a jeho cesta nakonec skončí v Řecku ve slavném klášteře na hoře Athos, který existuje dodnes a kam mají přístup jen muži.

Výběr z obsahu CD:

With So Many LiesI Said I'd LiveThe PassageAfternoon At The TreeThe PilgrimIt Was Just A DreamShallow DepthsYou Are Your Own Way

Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Alkinoos Ioannidis

autor: Lubomír Dorůžka
Spustit audio