100 let s Haškovým Švejkem. Připomínáme si výročí vydání prvního sešitu románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

26. únor 2021

Tehdejší přijetí knihy bylo při nejmenším rozporuplné. K těm, kteří téměř okamžitě rozpoznali kvality Haškova románu, patřil např. Ivan Olbracht. Dnes jsou Osudy dobrého vojáka Švejka jedním z mála našich literárních děl, které se dočkalo nesporného úspěchu v zahraničí. 

O možných interpretacích postavy Josefa Švejka, o tom jak moc je „švejkování“ vlastní Čechů, nebo o tom jaký je literární kontext Haškova románu a zda má Švejk blíže k Josefovi K., či k donu Quijotovi, jsme hovořili s literární komparatistkou Blankou Činátlovou, literárním historikem Lubošem Merhautem a překladatelem Martinem Pokorným.

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.