07. 10. 2009

7. říjen 2009

Werichovské pohádky vstoupí do digitálního věku, dočteme se v Mladé frontě Dnes. Třetí a závěrečný díl loutkové trilogie Fimfárum bude do kin uveden za rok. Jak uvádí producent filmu Martin Vandas také v Hospodářských novinách, trojka v názvu filmu předjímá nejen pořadí v sérii, ale také inovativní posun v použité technologii.

Včera zahájenému Designbloku se kulturní strany novin věnují jen krátce - v Hospodářských novinách se píše o výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu, které vystavuje díla ze svých sbírek pod názvem "Čerstvé!" Regionální strana Práva přináší článek Kateřiny Farné, v němž je program dnů designu představován.

Zato výtvarné umění celkově je v tisku zastoupeno výrazně. Mladá fronta Dnes informuje o velké retrospektivní expozici Josefa Čapka, která dnes začíná v Jízdárně Pražského hradu. Výstava prezentující na tisíc grafik, ilustrací, maleb, karikatur a fotografií představuje Čapka v celé šíři jeho výtvarného záběru.

V tomtéž listě píše ještě Klára Kubíčková o dvou brněnských výstavách vizuální umělkyně Pavly Scerakové. Souhrnným hodnocením devadesáti procenty oceňuje expozici Babiččin byt, která je k vidění v Moravské galerii, a ryze interaktivní instalaci Allen Wird Gut v galerii G99.

Velký rozhovor s malířem a skladatelem Vladimírem Franzem připravila pro Hospodářské noviny Marie Reslová. V Informačním a kulturním centru Nosticova paláce na Malé Straně v Praze totiž začíná výstava jeho prací z posledních pěti let nazvaná Capriccos 009 a v rámci festivalu příští vlna/next wave bude v kostele sv. Anny na Starém Městě uvedena pražská premiéra jeho opery-oratoria Údolí suchých kostí.

David Kulhánek pak v Hospodářských novinách píše ještě o jedné výstavě - nese úsečný název "Ano" a jejím autorem je Jaroslav Šerých. Jeho slalom kladoucí fyzické i mentální překážky je podle kritika pokračováním autorova stylu experimentování s výtvarnými a audiovizuálními prostředky, které divákům přivozují závrať nad uspořádáním reality.

Marta Švagrová hovořila u příležitosti životního jubilea s jazzovou zpěvačkou Janou Koubkovou. V rozhovoru, který otiskují Lidové noviny, se baví o jejím dnešním koncertu z cyklu Jazz na Hradě, o novém uskupení JK Quartet i o tvrdém chlebu českého jazzmana.

Lidové noviny nabízejí dále speciální stranu nadepsanou Literární středa. V této rubrice rozjímá Jáchym Topol nad současnou kondicí české literatury, Karolína Jirkalová hodnotí veskrze pozitivně druhý román spisovatelky Markéty Pilátové Má nejmilejší kniha a Jiří Peňás negativně kriticky glosuje cituji "vynoření bahnatce" Martina Nezvala, podle jehož knihy natočil Tomáš Vorel svůj nejnovější film Ulovit miliardáře.

Alice Horáčková připravila pro Mladou frontu Dnes rozhovor s bestsellerovým autorem Michalem Vieweghem u příležitosti vydání jeho nové knihy Povídky o lásce.

Tereza Radváková hodnotí v Právu kriminálně laěný román Temná energie německé spisovatelky Juli Zehové.

autor: Martin Luhan
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.