02. 06. 2008

2. červen 2008

Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem vystoupil v sobotu a v neděli v rámci Pražského jara v pražském Obecním domě. Petr Veber v Hospodářských novinách píše, že koncerty potvrdily pověst tělesa BBC jako suverénního interpreta moderní hudby a že Jiří Bělohlávek je na vrcholu svých sil. Dita Kopáčová Hradecká připravila recenzi sobotního večera pro Lidové noviny. Mimo chvály orchestru i jeho vedoucího zmiňuje recenzentka také výbornou recitaci Otakara Brouska, která byla součástí sedmé symfonie Miloslava Kabeláče. Kopáčová Hradecká komentuje i další program festivalu - vystoupení americké sopranistky Deborah Polaski a klavírní koncert Rudolfa Buchbindera. V Mladé frontě Dnes hodnotí vystoupení BBC symphony orchestra Věra Drápelová.

Vladimír Říha píše v Právu o třech jazzových koncertech, které zakončily populární řadu koncertů letošního ročníku Pražského jara. Dvakrát zahrál Freddy Cole a jednou se představil Wayne Shorter se svým kvartetem.

Lidové noviny otiskují rozhovor Ondřeje Horáka s americkým spisovatelem Paulem Austerem, který zavítal na Festival spisovatelů Praha. Hovoří o vztahu filmových scénářů a adaptací knih, dále o Austerových překladech z francouzštiny a také o vlivu Franze Kafky na jeho dílo.

Hostem Festivalu spisovatelů Praha je také kanadská autorka Margaret Atwodová. Rozhovor s ní připravil pro Právo František Cinger. Spiovatelka mimo jiné říká, že pražské i celosvětové události roku 1968 sledovala a že ji vyděsily. Osvětluje také, proč patří k jejím oblíbeným autorům Bohumil Hrabal.

Americký beatnik Michael McClure, další host Festivalu spisovatelů, poskytl rozhovor Haně Ulmanové. Článek otiskuje Mladá fronta Dnes, nadepsán je titulkem "Vypněte televizi, radí beatnik".

Deníky upozorňují na pražské koncerty, které se chystají na zítřek. Na edenském fotbalovém stadionu vystoupí americká skupina Metallica a v aréně HC Sparty se poprvé představí českému publiku virtuózní rockový kytarista Joe Satriani. Zprávu přináší Právo, Tomáš S. Polívka se o zítřejším koncertu zmiňuje v rámci recenze Satrianiho alba Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock, kterou otiskují Hospodářské noviny. Mladá fronta Dnes publikuje rozhovor Josefa Vlčka s Joe Satrianim a v Lidových novinách najdeme článek Jany Kačurové, který pojednává o vývoji Metallicy.

Mirka Spáčilová ve svém filmovém glosáři v Mladé frontě Dnes hodnotí dvě americké filmové novinky uvedené do českých kin. Snímky Smrt on-line a Oko bere oceňuje oba šedesáti recenzentskými procenty.

Právo píše také o Zlínském filmovém festivalu pro děti a mládež, jehož 48. ročník začal včera. List otiskuje i rozhovor s dvaadvacetiletým americkým hercem Danielem Clarkem, který uvedl zahajovací film Juno režiséra Jasona Reitmana.

autor: Martin Luhan
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.