Zvuk hudby, nebo obtěžující hluk? O buskingu ve veřejném prostoru s Daliborem Zítou

2. červenec 2018

Na rozdíl od návštěvy koncertu či pouštění nahrávky, kdy si sami rozhodujeme, co, kdy a kde budeme poslouchat, jsme prakticky každý den  obklopeni hudbou, u níž tuto svobodu nemáme.

Ve veřejném prostoru se střetává hudba hrající jako kulisa v obchodech a restauracích s vystoupením pouličních hudebníků, na demonstracích se zpěv stává vyjádřením politického názoru, zpěv opilců na cestě z hospody je pro okolí zkouškou odolnosti. Reflexe se  věnuje různým podobám, jaké může v současnosti mít hudba ve veřejném prostoru a také tomu, jak se stírají hranice mezi tím, co vnímáme jako hudební zvuk a co je pro nás již obtěžujícím hlukem.

03108653.jpeg

Hostem byl Dalibor Zíta, hudebník a organizátor sdružení Iniciativa Buskerville, která spojuje umělce vystupující na ulici. S ním jsme si povídali o fungování hudby na ulicích českých i světových měst a o tom, jak se hledá rovnováha mezi regulací a svobodou.

autoři: Dalibor Zíta , tvod
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.