Ztracené existence reálného socialismu a normalizace objevované objektivem Antona Podstraského
Leica Gallery Prague ve Školské ulici nabízí výstavu, která v České republice vůbec poprvé představuje ucelenou kolekci díla zapomenutého slovenského dokumentárního fotografa Antona Podstraského žijícíhov letech 1939 až 2007. Výstavu můžete navštívit do 22. listopadu.
Přestože autor od 60. let publikoval své snímky v denním tisku i časopisech, jeho tvorba zůstávala donedávna odborné i širší veřejnosti neznámá. Podstraský patří zcela určitě k nejdůležitějším slovenským fotografům doby normalizace. Jeho prostředím je ulice, bratislavské krčmy, výčepy a tržnice - jeho hrdinové jsou lidé na okraji společnosti, rezignované smutné postavy bezútěšné doby reálného socialismu.
„Nebylo to úplně neznámé jméno,“ připomíná kurátor Aurel Hrabušický, „objevovalo se v denním tisku i v týdenících, ale nikdy nevystupoval v rámci nějakého fotografického spolku nebo sdružení. Do roku 1989 prakticky neměl žádné výstavy, neprezentoval se a asi mu na tom ani nezáleželo.“
Tématem Antona Podstraského byly stránky života, které považoval za nejskutečnější, za nejméně předstírajících. „A samozřejmě, když se v nějakém prostředí pohybujete, tak ono se ve vás také odrazí,“ pokračuje kurátor, „sám už potom ztratil kontrolu nad tímto způsobem života, což mělo také negativní dopad na jeho zdraví. Ale možná už v pozdějším období, po roce 1989 nenacházel tak zajímavé náměty, jako do té doby.“