Zpověď manželky stalinského čekisty. Vychází vzpomínky Agnessy Mironovové
Svědectví Mironovové, které zaznamenala historička Mira Jakovenková, je netradičním pohledem na životy Stalinových katů a jejich blízkých. Luxusní život, krásné šaty a okázalé nicnedělání v době, kdy miliony lidí umíraly hladem. Takový byl život ženy důstojníka tajné policie.
„Taky na Ukrajině byl hladomor. O tom jsem samozřejmě nic nevěděla, protože my jsme měli všechno. Dozvěděla jsem se to až od Leny. Napsala jsem jí dopis: Co ti mám poslat? Můžu zaslat hedvábí, punčochy, šaty… Odpověděla mi: „Oblečení neposílej, raději pošli jídlo.“ Ale jak víte, sytý hladovému nevěří.“
Ukázka z knihy Agnessa: Zpověď ženy stalinského čekisty
Nechtěla nic vymazat, nechtěla nic zapomenout
Mironovová se díky svému muži Sergejovi, který udělal strmou kariéru v NKVD, dostala na samý vrchol společenské smetánky Sovětského svazu 30. let. Po manželově zatčení a popravě roku 1940 musela i Agnessa projít vězením a gulagem. Memoáry plné zvratů mají téměř románový charakter. Mironovová je okouzlující i odpudivá hrdinka, která ve svém životě ničeho nelituje. Její vyprávění nám přibližuje lidské osudy a každodenní život v nejstrašnějším období ruských dějin.
Její osudy zachytila historička Mira Jakovenková. Obě ženy se poprvé setkaly roku 1960. Jakovenková správně vycítila, že stalinské archivy nebudou v dohledné době zpřístupněny. Začala tedy shromažďovat svědectví bývalých vězňů gulagu. Vyprávění Agnessy Mironovové je vrcholem jejího úsilí o zachycení historické paměti. Knihu Agnessa – Zpověď ženy stalinského čekisty do češtiny přeložila Kateřina Šimová. V rámci Velkého knižního čtvrtku ji 18. března vydává nakladatelství Maraton.
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.