Zasednout do historických školních lavic? V Národním pedagogickém muzeu to můžete vyzkoušet

29. listopad 2019

Zajímá vás, jak vypadaly školní lavice, ve kterých sedávaly naše prababičky? Tak určitě zpozorněte, až budete míjet Valdštejnský palác v Praze. Pár kroků od něj totiž ve dvou původně renesančních měšťanských domech sídlí Národní pedagogické muzeum Jana Ámose Komenského. 

„Je to unikátní muzeum, protože je jediné v republice, které se zabývá pedagogikou a vzdělaností českého národa po tisíc let. V současné době koordinujeme národní oslavy Komenského v Evropě. Některé akce už sice proběhly, ale před námi stojí další. 31. ledna 2020 otevřeme pro veřejnost velice zajímavou výstavu Komenský v komiksu. Také bych chtěla upozornit na jeden unikát, který tady budeme mít do 1. prosince a je součástí výstavy, kterou jsme vytvořili společně s polskou stranou – Historické portréty J. A. Komenského a jeho současníků. Výstava se však neskládá jen z portrétů. Jsou tam i trojrozměrné předměty, jako např. renesanční kalich z 16. století. Ten užíval sám Komenský a poprvé po několika staletích se ocitl mimo polské hranice u nás,“ říká Markéta Pánková, ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Ámose Komenského.

Nejprve se vydáváme do stálé expozice muzea v prvním patře. „Muzeum sídlí ve dvou původně renesančních měšťanských domech, je to dům U Zlatého slunce a dům U Zlatého šífu. Stálá expozice zaujímá větší část prvního patra obou těchto domů. Je pojatá chronologicky a rozdělena do dvanácti sekcí. A protože jde nejen o školství, ale obecně o vzdělanost, tak začíná příchodem Cyrila a Metoděje,“ vysvětluje Jan Šimek, historik a kurátor jedné z podsbírek muzea. Společně procházíme jednotlivými úseky expozice, třeba části věnované životu a dílu J. A. Komenského.

V další místnosti se pak přeneseme do doby Marie Terezie. „Vidíme zde model školní budovy a můžeme si představit, jak vypadala škola právě v dobách Marie Terezie. Jak se v roubené chalupě, která sloužila jako škola, žilo a vyučovalo, si návštěvníci mohou poslechnout u interaktivního stojanu, kde jsou nahrané vzpomínky a úryvky ze školních deníků Jakuba Jana Ryby. Ten byl nejen známým hudebním skladatelem, ale také učitelem,“ vysvětluje Jan Šimek.

Ukázka školního obrazu, didaktické školní pomůcky

Prohlížíme si také repliky školních lavic z konce 18. a první poloviny 19. století, do kterých se mohou návštěvníci posadit. „Navozuje to velmi autentický pocit, je to názorná ukázka toho, jak to ve staré školní třídě vypadalo,“ říká Jana Renner, vedoucí koncepčního, edukačního a PR oddělení. Další místnosti muzea se zabývají školstvím za první republiky, protektorátu nebo třeba za socialismu.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Otevírací doba: každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin.

Vstupné: Plné 60 Kč, snížené 30 Kč, držitelé průkazu ZTP zdarma

Cesta: Vystoupíte na tramvajové zastávce Malostranské náměstí, následně asi 5 minut pěšky, muzeum se nachází několik kroků od Valdštejnského paláce.

Další informace: Tento víkend 30. 11. a 1. 12. máte poslední možnost zhlédnout krátkodobou výstavu Historické portréty J. A. Komenského a jeho současníků. Na ní můžete mimo jiné spatřit renesanční kalich z 16. století, který užíval sám J. A. Komenský a který byl z Čech do Polska propůjčen poprvé po několika staletích. 

autor: Eva Sinkovičová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.