Zapomeňme, že je to královna. Jaký je stav rekonstrukce katedrály Notre Dame rok po požáru?
Přesně před rokem zasáhl požár jednu z nejslavnějších historických památek – katedrálu Notre Dame v Paříži. Slavnou gotickou stavbu ještě nikdy za 800 let nezasáhla tak rozsáhla havárie. Podle odborníků a odbornic bylo zasaženo na 20 procent stavby. Shořely historické krovy z 13. století i střecha, a zřítila se také středová věž z 19. století. Rekonstrukce do pěti let ale možná bude.
V tuhle chvíli je bohužel renovace pozastavena, stejně jako v případě většiny staveb ve Francii kvůli koronaviru, říká Eric Wirth, víceprezident francouzské Národní rady řádu architektů. V současnosti není jasné, kdy se práce znovu zpřístupní. Zásadní bude zdravotní situace a rizika spojená s covid-19. Nebude to však dříve než 11. května 2020.
Práce probíhají už rok a začaly ihned po požáru. Musely se provést kontroly a zavézt bezpečnostní podmínky pro ty, kdo v katedrále pracují. „Zkoumal se stav kamenných částí, zkoumaly se klenby i celá souhrnná struktura katedrály. Průběžně se kontrolují posuny v budově díky topometrickým čidlům, které jsme rozmístili všude po katedrále.“ Podle Wirtha se však momentálně nedá diagnostika považovat za kompletní. „V tuto chvíli nevíme, kdy a za jakých podmínek bude architektonická soutěž vyhlášena. Je velice pravděpodobné, že soutěž se bude týkat rekonstrukce středové věže, tak zvané flèche,“ říká víceprezident. Přičemž upřesňuje, že soutěž vyhlašuje francouzské Ministerstvo kultury.
La flèche – mecenáši preferují identickou stavbu
Eric Wirth dokládá, že obnova středové věže, kterou katedrále „přidal“ v 19. století architekt Eugène Viollet-le-Duc, by měla respektovat Benátskou chartu. Ta chrání historické stavby a památky. Zároveň by se ale stavba měla pyšnit těmi nejmodernějšími technologiemi a materiálem. Očekávat se tak dá propojení původního vzhledu s novým stylem. „Zohledňovat budeme muset i mecenáše. Ti totiž svou finanční podporu mnohdy podmínili právě identickou renovací,“ dodává Eric Wirth.
Kouzelné tlačítko Denise Laminga
Denis Laming, předním francouzský architekt, se proslavil zejména svým futuristickým parkem, který postavil u města Poitiers již v 80. letech. Dnes působí po celém světě. Jako jeden z prvních představil svůj návrh na rekonstrukci katedrály. „Notre Dame je nesmírně zajímavý příklad opravy. Protože nás na jedné straně zavádí do své hluboké minulosti, dějin a historie, a přitom obnova musí silně překračovat současnost a jít do budoucnosti.“
Čtěte také
Denis Laming popisuje dva směry. První konzervativní, který respektuje historii katedrály. Druhým pohledem je katastrofa, kvůli které dojde k modernizaci historické stavby. Podle něj jsou oba postoje správné. Nelze je ignorovat a je nutné s nimi při rekonstrukci správně pracovat. „Připravil jsem návrh, který respektuje katedrálu před tragickým požárem a je ve své podstatě přísný. Jedná se o návrh, který má ale v sobě i moderní část. A tím je kouzelné tlačítko,“ popisuje Laming. Podle něj ho stačí zmáčknout a objeví se velká střešní vitráž, která zalije interiér katedrály dením světlem.
Královna, ale i hromada kamení a dřeva
Architekt upozorňuje na dva aspekty – restauratérské práce v katedrále a rekonstrukci střechy, krovů a věže. Restaurování katedrály je nekonečný proces, který se děje permanentně. Bereme v potaz to, že katedrála je „stará dáma“, o kterou je potřeba neustále pečovat. „Co se ale týče rekonstrukce střechy a věže, tu lze udělat za méně než pět let. To je absolutně možné a proveditelné,“ říká rezolutně Denis Laming.
Katedrála je považována za symbol Francie, je posvátná. Pro mnohé architekty, včetně Laminga, představuje zejména kamení a dřevo. Jedná se o budovu, která se musí opravit. „Pokud tedy chceme naší katedrálu zachránit, musíme zapomenout, že je to královna,“ dodává architekt.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.