Zahajovací koncert rozhlasových symfoniků nabídl symfonické tance Sergeje Rachmaninova v podání venezuelské klavíristky Gabriely Montero

1. říjen 2021

Slavnostní zahajovací koncert přinesl první vystoupení rezidenční umělkyně sezony, venezuelské klavíristky Gabriely Montero. „Její hra má vše: brilantní rytmickou živost, jemné nuance, ve vrcholných momentech sílu ocele, oduševnělou lyriku v meditativních pasážích a především nesentimentální expre­ sivitu,“ napsaly New York Times.

Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll, op. 23
Sergej Rachmaninov: Symfonické tance. op. 45

Petr Popelka – dirigent
Gabriela Montero – klavír

Montero společně s rozhlasovými symfoniky provedla jedno z nejpopulárnějších děl klasické hudby vůbec, melodický Koncert pro klavír a or­chestr č. 1 b moll ruského romantika Petra Iljiče Čajkovského.

Designovaný šéfdirigent rozhlasových symfoniků Petr Popelka i pro druhou polovinu programu zvolil ruskou hudbu. Sergej Rachmaninov, známý dnes především jako autor hudby pro klavír, psal také působivá orchestrální díla.  Tvůrce tří symfonií a symfonických básní v roce 1940 dokončil svou poslední velkou skladbu, Symfonické tance. Dílo plné energických tanečních rytmů, nápaditých instrumentačních postupů i hluboké nostalgie, dnes patří do repertoáru všech světových orchestrů a skvěle zakončí večer rozhlasových symfoniků.

zdroj: SOČR

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.