Z Ruska

30. červenec 2012
02438854.jpeg

Aktuality z ruské kultury připravila Jana Klusáková.

0:00
/
0:00

Jednou z hlavních událostí letošního Ruska jsou oslavy dvoustého výročí války s Napoleonem. Divadelní kritik Pavel Rudněv při té příležitosti napsal: "Naše divadla bohužel zaspala výročí roku 1812. Kromě vyčpělé hry Davnym-davno (Bejvávalo) asi nemají co hrát. A to je hanba; vztah ruských divadel k tomu, co se u nás děje, zůstává nadále lhostejný."

Rudněv tak zahájil diskusi, která vyústila mimo jiné v rozhodnutí Velkého divadla uspořádat na podzim slavnostní koncert. Hudební divadlo Konstantina Stanislavského a Němiroviče-Dančenka uvede operu Vojna a mír. V Armádním divadle hrají od roku 2005 zmíněnou hru Bejvávalo. Pokud jde o mimomoskevská divadla, v Rostově nastudovali historické drama Vladimira Solovjeva Polní maršál Kutuzov. Ruský tisk konstatuje, že hra ve verších napsaná v roce 1939, nese silné stopy doby, v níž vznikla. Titulní roli hraje národní umělec SSSR Michail Bušnov. Režisérem je ředitel rostovského akademického divadla Nikolaj Sorokin, který obhajuje výběr titulu takto: "Zlaté epolety i všechno ostatní odpovídá historickým originálům. Sáhli jsme po téhle hře především z osvětových důvodů. Dnešní mládež neví o Vlastenecké válce 1812 zhola nic. Nedávno jsem se zeptal studentů: V čem spočívá význam roku 1812 pro naši vlast? Po dlouhé pauze jeden chlapec nejistě řekl: Byla válka. Myslím, že s Němci...

Kritik Pavel Rudněv neuvedl, že moskevský Park kultury a oddechu Sokolniki uvedl v neděli 22. července v rámci unikátního projektu "Sokoliniki - symfonický ReStArt" svérázné představení Vojny a míru od Lva Tolstého – v živých obrazech. Dramatizovaný děj se odehrával na Fontánovém náměstí s hojnou účastí husarů; ti dokázali diváky minipředstavení vtáhnout do válečné atmosféry roku 1812. Závěrečnou událostí projektu ReStArt bude 7. srpna koncert, na kterém zazní První koncert Sergeje Prokofjeva pro klavír a orchestr a několik árií z Prokofjevovy opery Vojna a mír. To proto, že právě 7. srpna, jenže v roce 1912, to jest před sto lety, se v Sokolnikách odehrála premiéra tohoto dnes světově proslulého klavírního koncertu. Vedení Parku se rozhodlo obnovit tradici symfonických koncertů. Zdarma pro všechny návštěvníky.

Ve francouzském městě Saint Gilles Croix de Vie byl koncem letošního června odhalen pomník Mariny Cvetajevové. Ruská básnířka zde strávila léto roku 1926. Sochař Zurab Cereteli vytvořil dvoumetrovou bronzovou plastiku a umístil ji do parku k řece Vie. Marina Cvetajevová sedí na lavičce s růží v ruce; vedle leží několik knih.

Autor:Jana Klusáková