Worldbeat Zdeňka Přidala: African Jazz Roots

17. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy African Jazz Roots. Zleva Sophia Domancich, Ablaye Cissoko, Jean-Philippe Viret a Simon Goubert.

Vydejte se s pořadem Worldbeat tak trochu do Senegalu i Maroka. Senegalsko-francouzské kvarteto African Jazz Roots nabízí jazzovou oslavu griotské tradice i zásnuby klavíru a kory. Prostřednictvím exkluzivního videa zažijte na chvíli jam-session ve stylu gnawa.

Ústřední postavou kvarteta je jedna z živoucích legend francouzského jazzu, bubeník, který za několik dní oslaví devětapadesáté narozeniny, Simon Goubert. Muzikant původem z Rennes se začal ve třech letech učit na piano, aby v deseti přesedlal na bicí. Po formálním studiu hry na perkuse a harmonie odstartoval profesionální kariéru jako perkusista Ensemblu Polyphonique tehdejší ORTF. Jako lídr debutoval až v roce 1991, ovšem jako sideman hrál s nepřeberným množstvím především domácích muzikantů - třeba Christianem Escoudém, Jacquesem Vidalem, Laurentem de Wildem, ale také třeba s americkým saxofonistou Davem Liebmanem.

Mezi jeho blízké spolupracovníky patří i pianistka Sophia Domancich, další velké jméno francouzské jazzové scény, mimo jiné první žena, jež získala Cenu Djanga Reinhardta pro francouzského muzikanta roku. V posledních letech propůjčuje svůj jedinečný otisk rovněž African Jazz Roots kvartetu.

Ani na postu kontrabasisty African Jazz Roots nejde o nic méně než top kvalitu. Jean-Philippe Viret se s lehkostí pohybuje v oblasti jazzu, hrál třeba po boku Lee Konitze nebo Kennyho Wheelera, stejně jako na poli soudobé klasické hudby nebo hudby filmové.

Kvarteto African Jazz Roots vzniklo v Senegalu, na jazzovém festivalu v Saint-Louis. Simon Goubert tam tehdy oslovil o generaci mladšího hudebníka, griota a virtuózního hráče na tradiční nástroj západní Afriky koru, Ablayeho Cissoka. A právě jazzová oslava griotské tradice a zásnuby klavíru a kory - to je to, oč v African Jazz Roots kvartetu běží.

V pořadu Worldbeat zazněly skladby La vieux sage, Sur le pont Faidherbe, De Dakar à Saint-Louis a Au Loin. Posledně jmenovaná dala jméno albu, které mapuje živé nahrávky kvarteta od října do prosince roku 2016.

autor: zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová