William Shakespeare: Král Jindřich V.

24. listopad 2018

Shakespearovy historické hry možná nejsou zcela faktograficky přesné, ale o to zajímavější pohled na panovníky i národ nabízejí. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Postava Jindřicha V. je spojena s vítězným válečným tažením do Francie, především pak vítězstvím nad obrovskou francouzskou přesilu v památné bitvě u severofrancouzského Azincourtu v roce 1415. Shakespeare se ale nevyhýbá ani temným stránkám osobnosti anglického národního hrdiny. V Čechách prakticky neuváděnou hru nastudoval Josef Červinka s Luďkem Munzarem v hlavní roli v roce 1976.

Osoby a obsazení: Král Jindřich V. (Luděk Munzar), Arcibiskup Canterburský (Karel Höger), Biskup z Ely (Jiří Pick), Exeter (Josef Velda), Cambridge (Jan Přeučil), York (Milan Mach), Scroop (Bohumil Křížek), Gloster (Jiří Plachý), Erpingham (Ladislav Šimek), francouzský král (Miloš Nedbal), Dauphin (František Němec), Burgund (Miroslav Doležal), Orleán (Ladislav Frej), Bourbone (Bohumil Švarc), komoří (Martin Růžek), Isabella (Jiřina Petrovická), Katarina (Daniela Kolářová), Montjoy (Jan Bartoš), Gower (Ladislav Kazda), Fluellen (Ladislav Pešek), Macmorris (Zdeněk Martínek), Bates (Václav Bouška), Williams (Jaromír Spal), Pistol (Václav Postránecký), Bardolf (Svatopluk Skládal), Berkdeber (Ladislav Trojan), paní Čiperná (Ludmila Vostrčilová) a chór (Josef Červinka)

Přeložil: Břetislav Hodek
Rozhlasová úprava a režie: Josef Červinka
Hudba: Zdeněk Lukáš
Dramaturg: Josef Hlavnička

Natočeno v roce 1976.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová