Vykořenění, pocit cizosti a jinakosti – výstava Zapouzdření se zabývá migrací z pohledu žen

16. leden 2021

Online výstava Zapouzdření v galerii Artivist Lab představuje téma opuštění domova pohledem migrantek. Věnuje se jejich uchovaným vzpomínkám.

Zapouzdření je název výstavy vizuální umělkyně Ilany Salama Ortar, kterou představuje pražská galerie Artivist Lab v Kampusu Hybernská. Zabývá se exilem, vykořeněním, jinakostí a migrací. Sama umělkyně byla na začátku 50. let donucena s rodinou opustit Egypt, v kapse s jednosměrnou jízdenkou směr Izrael. Její cesta vedla přes tranzitní tábor v Marseille známý jako Židovský tábor.

Součástí výstavy je video z workshopu, kam Salama Ortar pozvala staré Alžířanky, které přesídlily ze severní Afriky do Marseille. Cílem workshopu bylo, aby ženy nějak naložily s potlačenými vzpomínkami, mohly je sdílet s rodinou a posílily tak své sebevědomí. „Tyto ženy nikdy neměly možnost své vzpomínky zpracovat. Rozhodla jsem se pracovat s jejich imaginací, pamětí a emocemi, vysvětluje Ilana Salama Ortar.

Starší ženy, a k tomu migrantky, jsou ve společnosti neviditelné.
Ilana Salama Ortar

Zakladatelkou zmíněné galerie Artivist Lab je umělkyně a aktivistka Tamara Moyzes, která se dlouhodobě věnuje politickému umění, menšinám a otázkám rasismu a xenofobie. Podle Tamary Moyzes je tvorba Ilany Salama Ortar unikátní, protože pracuje se ženami z její generace a s podobnou životní zkušeností. O zmíněném workshopu, který vystavující umělkyně vedla v Marseille, Moyzes říká: „Ilana se tomu věnovala tři roky, je to pro ni hodně osobní, obojí dodává celé věci hloubku.“

Projektová koordinátorka Eva Valentová ze Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) dodává, že situace žen migrantek je skutečně specifická, protože pociťují vícenásobné znevýhodnění nebo diskriminaci. „Kromě migračního statusu nebo etnicity, se k tomu připojuje genderová nerovnost. Většina z těchto žen řeší také slaďování rodinného a pracovního života,“ upozorňuje Valentová.

Výstavu Zapouzdření lze virtuálně navštívit na stránkách Artivist Labu do 25. února 2021. Blog Bez vrásek od sdružení SIMI přináší zajímavé a informativní čtení i poslech o ženách v migraci. 

Pořad připravila: Agáta Hrnčířová
Hudbu vybral: Josef Sedloň
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.