Vydejte se na cesty s Danem Bártou. Poslechněte si vltavský podcast Nevinnosti světa

Dan Bárta jako zapisovatel a předčítač. To je nový vltavský podcast Nevinnosti světa. V pěti půlhodinkách Bárta vypráví o cestování, o focení vážek, o světě a o tom, co v něm viděl a cítil. Jak mu skoro explodovala páteř při konzumaci jakéhosi indického povzbuzováku, jak v Jižní Americe gázou ucpával klukovi rozšklebenou ránu, jak v Africe shodou náhod vytvořil potenciální chlapecké fotbalové mužstvo… To všechno s nadhledem a poezií.

Texty a interpretace: Dan Bárta
Dramaturgie: Klára Fleyberková
Zvuk: Tomáš Pernický, Filip Jelínek
Hudba: Filip Jelínek, Dan Bárta
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 18. 2. 2021

Byl březen 2020. Světem se začal nekontrolovatelně šířit zákeřný virus. Rušily se akce, zavíraly školy, lidé zůstali v nejistotě a v omezených možnostech. Dan Bárta nebyl výjimka, ze dne na den se škrtly plánované koncerty a v nedohlednu zůstala i jeho další velká vášeň – cestování. A tak se vydal na cesty jinak. Sedl nad prázdný papír a začal psát. Vrátil se do dob, kdy obrazil půl světa.

Venezuela, Kostarika, Mosambik, Jižní Indie, Čína… Všude tam se Bárta postupně – reálně, v myšlenkách i na onom papíře  vydal. „Jde o setkávání s lidmi na částečně služebních cestách, kdy jsem jezdil za vážkami. Anebo jsou to úplně staré zážitky, když jsem cestoval s báglem jako backpacker. Jen tak se na šest, dvanáct týdnů motat po cizích zemích a sem tam něco zažít.“

Poetické a patřičně sebeironické zápisky se z jeho počítače přelévaly do toho rozhlasového; tam a zpět, až se všechno potkalo ve studiu, kde Bárta vlastní texty vlastním hlasem načetl. Jeho kolega z kapely Illustratosphere i J.A.R. Filip Jelínek pak přidal hudbu vycházející z rytmů všech koutů země. Vzniklo tak pět půlhodin, které můžete strávit za hranicemi našeho každodenního světa. Vydat se s Danem Bártou na cesty! Tam, kde je ten svět snad ještě pořád tak nějak jiný. Nevinný.

První povídkový podcast Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...