Dan Bárta: Nevinnosti světa II. Poslechněte si druhou sérii vltavského podcastu

Dan Bárta nikoli zpívající, nýbrž píšící a čtoucí. Tak se představil v podcastu Nevinnosti světa. V pěti půlhodinkách vyprávěl o cestování, o focení vážek, o světě a o tom, co v něm viděl a cítil. A protože toho viděl a cítil opravdu dost, zrodila se úplně nová pětice povídek. Už podruhé se tak můžete s Vltavou ponořit do hlubin ještě nevinného světa.

Texty a interpretace: Dan Bárta
Dramaturgie a režie: Klára Fleyberková
Zvuk: Filip Jelínek
Hudba: Filip Jelínek, Dan Bárta
Premiéra: 9. 12. 2021

Tentokrát bylo pro Bártu psaní o něco větší výzvou. Ne snad z nedostatku invence, to ne, spíš z nedostatku času. Covidová horská dráha se na chvíli ocitla v klidnějších pasážích jízdy, což mělo za následek stoupající počty koncertů. Ty zas měly za následek klesající množství prostoru pro soustředěné usednutí nad klávesnici počítače. Obrazy zasuté v hlavě mnohdy i dvacet let se však tiskly na sítnici s takovou intenzitou, až se nakonec probojovaly do textu.

Čtěte také

Konkrétně jsou to ty, které si Dan Bárta přivezl z Bornea, Nikaraguy, Mexika, Peru a ze Srí Lanky. Všude tam se pohyboval mezi roky 1997 a 2010, tedy v době, kdy se svět teprve posouval z analogového věku do toho digitálního. I tentokrát tím pádem zachycuje prostředí a situace s atmosférou, kterou dnes dost možná nenajdeme ani na oněch místech samotných.

„Já jsem chtěl v první řadě zpopularizovat cestování, ukázat ho jako jeden ze způsobů, jak se dozvědět něco o světě, jak se v něm aspoň trošku zorientovat, jak se zbavit některých hloupých předsudků, které člověku překážejí ve výhledu… Uvědomil jsem si u toho, jak důležité to bylo pro mě. A aniž bych to tak plánoval, když to tak po sobě čtu, zdá se mi, že se v posledku posluchač dozví i něco o mně,“ říká Bárta.

Dan Bárta: Nevinnosti světa II., Sri Lanka

Minimálně se ve druhé sérii Nevinností světa dozvíte, čím v Mexiku uplatit taxikáře, když nemáte peníze, jak přežít bouři v celkem malé loďce, jak se spíše neobrodit v centru duchovní obrody na Srí Lance, jak nejlépe otevřít plechovku indonéského Salka nebo jak těžké bylo pro Dana Bártu rozhodovat se mezi Biologií a Písní. A to není málo. Pak totiž budete vědět víc o světě. O tom našem i o tom nevinném.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...