Vydejte se na architektonické expedice s Adamem Štěchem. Poslouchejte vltavský podcast Hmota
Proč se vyplatí na pražské Letné zvednout hlavu? Kde se v Liberci vzala vila ve tvaru zaoceánské lodě? Může být továrna na punčochy uměleckým dílem? V podcastu Hmota Českého rozhlasu Vltava hledá odpovědi teoretik architektury Adam Štěch. V pěti dílech vyráží na architektonické expedice do různých koutů země a objevuje domy, jejich tvůrce i obyvatele. Vydejte se s ním poslouchat stavby, prostory, formy, hmotu…
Režie a dramaturgie: Klára Fleyberková
Sound design a zvukový mix: Tomáš Pernický
Výtvarné zpracování: Matěj Činčera, Jan Kloss (OKOLO)
Fotografie: Tomáš Vodňanský
Teoretik, novinář a kurátor Adam Štěch (1986) absolvoval studium kunsthistorie na Karlově univerzitě v Praze a záhy se vydal na úspěšnou cestu přemýšlení a psaní o designu a především architektuře. Stavby 20. století objevuje více než 15 let. Jezdí za nimi po celém světě, navštěvuje a fotografuje unikátní a často mámo známé klenoty modernistické architektury. Prochází privátní domy i veřejné interiéry a hledá pozoruhodné výtvarné prvky.
Vedle svého instagramového profilu okolo_architecture a knižních publikací tyto objevy už dva roky přináší i skrze vltavskou Mozaiku. Právě teď navíc Vltava přichází s pětidílným podcastem Hmota, který posluchače zavede přímo tam, kam Štěch doteď chodil sám.
Architektonické expedice na pět míst po celé zemi otevírají dveře brněnského divadla, smuteční síně na Valašsku, vily ve tvaru zaoceánské lodi v Liberci, ale taky letenských činžáků, cukrárny nebo továrny na punčochy a svetry. Díky jedinečnému sound designu se ocitnete přímo uvnitř dění. Tak zavřete oči a nechte se provést tím nejpovolanějším objevitelem architektonických zázraků. Protože domy někdy stačí jenom slyšet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.