Výběr z denního tisku, 26. července

26. červenec 2012
02180963.jpeg

Připravil Pavel Ryjáček.

„Drážďany slaví pět set let Sixtinské madony,“ píše Právo. Jde o nejcennější obraz Galerie starých mistrů v drážďanském Zwingeru. Jeho autorem je Raffael Santi. Podle listu „spojil dva protiklady: sošný styl Michelangela a poetický pohled na svět Leonarda da Vinci“. Vedle Sixtinské madony galerie poprvé uvádí také portrét nazývaný Donna Velata. Na něm je prý podobizna ženy, kterou Raffael „nesmírně miloval po celý svůj život“ – a „je jasné, že neznámá Donna Velata posloužila jako modelka pro Sixtinskou madonu“. K obrazu Němci vydali také čtyřsetstránkový katalog, který – spolu s výstavou – přibližuje „i vznik velkého mýtu o Sixtinské madoně“: obraz byl totiž dlouhá léta neznámý, teprve po převozu do Saska se stal senzací.

Lidové noviny komentují televizní Partičku na Primě. Podle Jany Machalické vzniká dojem, že improvizační umění aktérů této show je něco nového, ale to je „hluboký omyl“. „Formát je poněkud starobylý a je to také na něm vidět. Ostatně v Americe skončil v roce 2004 pro špatnou sledovanost,“ připomíná autorka. „Improvizace je těžká disciplina a vyžaduje určitý typ herecké kreativity, a tu Genzer a Suchánek zaměňují za bezbřehé „blbnutí“. Nicméně televiznímu publiku se sugeruje, že tu vzniká jakýsi nový a povýšený žánr.“

Lidové noviny také poměrně kritickým tónem přivítaly nového filmového Batmana – Temný rytíř povstal. Napovídá to už titulek: Vzkříšení Lva Nikolajeviče Batmana. Podle listu je to film nesený smělou ambicí, ale „při jejím naplňování klopýtá tak často, až se nemůže pořádně rozběhnout. Sálá z něj tak silné přesvědčení o vlastním významu, až jeden začne autora podezírat, že podlehl vlastní reklamě.“ Přesto podle Lidových novin tento film „za vidění ale stojí“.

MF DNES informuje, že režisér F. A. Brabec a herec Bolek Polívka se pokusí o rekordní společný projekt. Říkají mu „první soukromý velkofilm“ a pořídí ho za dva dny. Natáčet začnou zítra na Polívkově farmě a už pozítří se tam odehraje slavnostní veřejná premiéra. List připomíná, že F. A. Brabec před deseti lety natočil Krysaře za čtyřiadvacet hodin. Teď půjde o rychlofilm s názvem Hon. Námět dodal Bolek Polívka – film bude o tom, že „v olšanských lesích se přemnožili klauni a obecní úřad hledá řešení“.

Hospodářské noviny se věnují nové soše Davida Černého: je to čtyřtunový doubledecker před olympijským Českým domem v Londýně. Vpředu má namontované nohy a dělá kliky. Jak čteme v novinách, „nadšení kolemjdoucí si ho fotografují a britská média píší o autorovi jako o kontroverzním českém umělci“. „Kouzlo cvičícího autobusu spočívá nejen v nápadu, ale také v dokonalosti technického provedení.“ Jak v listu říká sochař, málem by se tento projekt neuskutečnil, protože pořadatelé nedokázali vyčlenit skoro žádné peníze, ale nápad se zalíbil Andreji Babišovi a ten výrobu zaplatil. Autobus je teď jeho.

Autor:Pavel Ryjáček